Czy rodzice zawsze płacą za szkody wyrządzone przez dziecko?

Zdarza się, że dzieci narobią szkód sąsiadom lub - co gorsza - nieznajomym osobom. Kto, kiedy i jakie powinien za to ponosić konsekwencje?

dziecko-niszczy

Pół biedy, jeśli szkoda wydarzyła się w naszym domu. A co, gdy dziecko nabroi w szkole, w mieszkaniu sąsiadów, albo na ulicy? Wszystko zależy od wieku dzieci. Oto interpretacje prawne w tej sprawie:

Szkody wyrządzone przez dzieci, które nie ukończyły trzynastu lat

Odpowiadają za nie osoby, które były mocą ustawy lub umowy zobowiązane do sprawowania nadzoru nad dziećmi. Jeżeli dziecko jest w szkole lub przedszkolu, nadzór ten pełnią nauczyciele. Zwykle za szkody wyrządzone w szkole płacą rodzice, ale nie ma takiego przepisu, który zobowiązuje ich do tej odpowiedzialności.

Szkody poczynione przez dziecko mające mniej niż trzynaście lat

W tym przypadku prawo reguluje to bardzo konkretnie. Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego, rodzice są zobligowani do tego, aby zapewnić dzieciom opiekę i odpowiadają za ich czyny. Za przykład posłużyć może następujący przypadek: chłopiec wziął śrubokręt ojca i porysował samochód sąsiada, który dwa dni wcześniej w niemiły sposób zwrócił mu uwagę. Szkoda była znaczna, ponieważ lakier samochodowy został poważnie porysowany. Wina leżała tu w złym nadzorze, gdyż dziecko pozostało samo w domu. W konsekwencji - dla rodziców sprawa zakończyła się znaczną stratą finansową.

W każdej sytuacji powinniśmy mieć na uwadze, że dzieciom pozostawionym samym sobie  mogą przyjść do głowy przeróżne pomysły - uczulają prawnicy.

tw

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz