Anna ma dziesięcioro dzieci. Przez prawie 10 lat była w ciąży

Anna była jedynaczką i zawsze marzyła o dużej rodzinie. Marzenie to spełniło się - kobieta wspólnie z mężem wychowuje aż dziesięcioro dzieci.

nauka dzieci

Anna i Janusz Wardakowie są małżeństwem od 23 lat. Anna pierwsze dziecko urodziła w wieku 26 lat, a ostatnie - w wieku 46 lat. Dziś mają cztery córki i sześciu synów - w wieku od 1,5 roku do 21 lat.

Jak sobie radzą w tej sytuacji ?

Aby sprawnie funkcjonować, w rodzinie rozpisywane są dyżury. Wynoszenie śmieci, przynoszenie papieru toaletowego, wieszanie prania, sprzątanie w łazienkach i pokojach. Pomocne jest też to, że między najmłodszą córką a najstarszą a jest 20 lat różnicy. Starsza może więc sprawować pieczę nad młodszą.

Starsze rodzeństwo: 15-letnia Małgorzata, 17-letnia Katarzyna i 19-letni Michał mieszkają we własnych pokojach. Wszystkie dzieci mają też swoje zainteresowania. Czworo z nich uczyło się w szkole muzycznej. Rodzice dbają, aby każde z dzieci mogło rozwijać się w wybranym kierunku.

Całą dwunastoosobową rodzinę utrzymuje głównie ojciec. Anna zajmuje się domem, ale jeśli trzeba, także pomaga mężowi. Małżeństwo otworzyły wspólną działalność gospodarczą, w ramach której prowadzą doradztwo rodzinne i wychowawcze. Na utrzymanie tak licznej rodziny wydają średnio 8,5 tys. złotych miesięcznie.

Podstawą jest odróżnianie zachcianek od potrzeb. Chodzi o to, aby nauczyć dzieci planowania zakupów.

Pani Anna tłumaczy też, dlaczego dzieci nie jedzą obiadów w szkole.

- W szkole obiad kosztuje ponad 10 zł za porcję. A taki naprawdę porządny obiad z mięsem, surówką w domu to 3 zł za porcję - wylicza.

TW

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz