Miejski bon żłobkowy – 400 zł miesięcznego wsparcia dla rodziców

10 tys. dzieci czaka w kolejce do miejskich żłobków. Rada Warszawy o niemal tysiąc złotych podnosi więc próg dochodowy przy przyznawaniu miejskiego bonu żłobkowego.

prywatny żłobek

Dzięki temu więcej rodziców będzie mogło posłać dziecko do prywatnych placówek. Program rozpoczął się w październiku ubiegłego roku. Miasto zaoferowało 400 zł miesięcznego wsparcia dla rodziców dzieci po pierwszym roku życia, którzy oddają je pod opiekę prywatnego żłobka, klubu malucha lub dziennego opiekuna.

Nie rozładowało to jednak kolejki do miejskich żłobków – czeka w niej około 10 tys. dzieci. Wszystkie żłobki publiczne mają w łącznie niecałe 7 tys. miejsc, więc nawet gdyby były puste, nie byłyby w stanie pomieścić wszystkich oczekujących maluchów.

Rodzice, otrzymując bon, rezygnowali z kolejki do żłobka publicznego albo z miejsca w żłobku, jeśli dziecko już w nim było. Podpisywali umowę na prywatną opiekę pięć dni w tygodniu, co najmniej osiem godzin dziennie (pięć w przypadku klubu malucha).

Najważniejsze warunki skorzystania z bonu żłobkowego to:

  • warszawski adres i odprowadzanie podatków do stołecznej skarbówki,
  • niekorzystanie z urlopu wychowawczego, 
  • spełnianie kryterium dochodowego - próg wynosił do tej pory 1922 zł miesięcznie netto na osobę w rodzinie.

Rada Warszawy postanowiła zmienić zasady. Na bon żłobkowy będą mogli liczyć rodzice i opiekunowie z dochodem w rodzinie do 2883 zł na osobę netto.

W Warszawie wciąż rodzi się dużo dzieci, nawet ponad 20 tys. rocznie. Ponadto rodzice coraz chętniej oddają je pod opiekę i idą do pracy.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz