Zamiast mówić dziecku `uspokój się!`, naucz je, jak to zrobić

Trenuj uważność u dziecka. Dlaczego warto?

mindfulness dla dzieci

Wyciszenie i otwarte doświadczanie chwili, może być cenną umiejętnością w dzisiejszych czasach. Każdy z nas jest zabiegany, ma dziesiątki zajęć i spraw do załatwienia. W tym pędzie żyją także nasz dzieci, które mają wiele zadań do wykonania. Przedszkole, szkoła, zajęcia dodatkowe, wszytko na czas i do wykonania od-do. Niestety w całym tym wariactwie także pojawia się wiele emocji i energii, z którą rodzice nie zawsze potrafią sobie radzić. Dzieci, którymi targają emocje próbują "wyżyć" podczas zabaw ruchowych, jednak coś, czego brakuje dziecku (i nam wszystkim) jest wyciszenie, spokój i… uważność.

Mindfulness najczęściej tłumaczona właśnie jako uważność określa go, jako szczególny rodzaj uwagi: świadomej, nieosądzającej i skierowanej na bieżącą chwilę. Podejście i techniki mindfulness wywodzą się z tradycji buddyjskiej, można się jednak z nimi również spotkać w innych tradycjach. Nie chodzi o umiejętność skoncentrowania się na danym obiekcie, odczuciu, człowieku, ale umiejętność zatrzymania się, co może być bezcenne w dzisiejszym zaganianym świecie.

Specjaliści Mindfulness widzą jak wiele korzyści przynosi on dorosłym, ale i dostrzeżono, że mogą być niezwykle korzystne dla małych dzieci. Trening dostosowany do wieku, wypełniony zabawą może w naturalny sposób pomóc dziecku w kształtowaniu "uważnego życia".

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz