Bezstresowe wychowanie, nie! Kary? STOP! To może Pozytywna Dyscyplina?

Na czym polega Pozytywna Dyscyplina i że jest dobrym kompromisem w procesie wychowywania dziecka, mówi Agnieszka Białecka – Rutkowska, certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny® dla rodziców i w klasie.

mama zwraca uwagę dziecku

Bezstresowe wychowanie czy rygorystyczny system nagród i kar? Wielu rodziców bezradnie rozkłada ręce i zastanawia się, która metoda pomoże im odnieść wychowawczy sukces. Próbują usprawnić komunikację z dzieckiem, ale nie zawsze są w stanie uzyskać długotrwałe efekty. Rozwiązaniem tego dylematu jest Pozytywna Dyscyplina, czyli złoty środek między srogimi zakazami, a kompletnym brakiem granic.

Brak granic to brak wychowania. Dzieci wychowywane bezstresowo często są nieprzygotowane do radzenia sobie z trudnościami i wyzwaniami, które spotkają na swojej drodze. Nie da się całkowicie wyeliminować stresu z życia człowieka, a przesadna ochrona dziecka przed stresogennymi sytuacjami bardzo często prowadzi do wykształcenia wyuczonej bezradności i braku podstawowych kompetencji społecznych. Jak więc w dojrzały sposób wyznaczać granice i szanować przy tym potrzeby dziecka?

 

DYSCYPLINA NIE WYKLUCZA EMPATII

Słowo “dyscyplina” bardzo często kojarzy się negatywnie i jest utożsamiane z przesadnym rygorem oraz sztywnymi zasadami. Wiele osób myśli, że nie da się jej pogodzić z empatią, szacunkiem i zrozumieniem, szczególnie w wychowywaniu dzieci. Pozytywna Dyscyplina jako metoda wychowawcza przełamuje ten mit i udowadnia, że stanowczość nie wyklucza szacunku i uprzejmości.

- Można być jednocześnie empatycznym i skutecznym rodzicem, wspierającym rozwój kompetencji społecznych dziecka, wskazującym mu jego mocne strony, a przede wszystkim szanującym jego autonomię. Pozytywna Dyscyplina jest koncepcją, która zakłada, że podstawową potrzebą każdego człowieka jest potrzeba przynależności. Żeby być częścią określonej społeczności i czuć się w niej dobrze, trzeba posiadać podstawowe kompetencje interpersonalne, ułatwiające komunikację z otoczeniem. W przedszkolach Akademia Maluchów stosujemy zasady Pozytywnej Dyscypliny, by już od najmłodszych lat rozwijać
w dziecku zasoby, które pomogą mu zyskać społeczną akceptację,
zaspokoić potrzebę przynależności i stać się szczęśliwym, autonomicznym dorosłym. - mówi Agnieszka Białecka-Rutkowska, certyfikowana edukatorka Pozytywnej Dyscypliny.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2018-04-19 17:26:40

Artykuł nic nie wnosi, nie ma w nim żadnych konkretnych wskazówek, same ogólniki...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz