Czy jesteś nadopiekuńczą matką?

Warto dać dzieciom przestrzeń. One naprawdę tego potrzebują!

nadopiekuńczy rodzice

To oczywiste, że odpowiadasz za bezpieczeństwo swojego dziecka i że chcesz dla niego jak najlepiej, jednak czasem jako rodzice wczuwamy się w rolę obrońcy za bardzo. Zaczynamy chronić dziecko przed wszystkim, nie pozwalając maluchowi na poznawanie świata.

Ale zacznijmy od początku. Przed czym chcemy ochronić swoje dzieci? Przed niebezpieczeństwem, bólem, cierpieniem, niepowodzeniem, rozczarowaniem. Co więc jako rodzice robimy? Staramy się zmienić otoczenie, by usunąć potencjalne zagrożenia. Na początku są to ochraniacze na narożnikach stołów, zabezpieczenia w gniazdkach itp. Z wiekiem dziecka, zamiast zwiększać dystans, często trzymamy malucha blisko siebie, tak by móc zawsze zareagować. Intencje są dobre, ale jakim kosztem?

Maluchy intuicyjnie chcą odkrywać świat, podejmować ryzyko, ale co się dzieje, jeśli to "ryzyko" jest zniwelowane do zera. Dziecko przestaje chcieć próbować, przestaje być ciekawe, nie chce uczyć nowych rzeczy. Tymczasem dziecko potrzebuje przestrzeni, możliwości podejmowania wyborów. Jeśli się nie udaje, muszą wiedzieć, że można, warto i należy próbować dalej. Dzieci muszą eksplorować, badać i odkrywać.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz