Nie rozumiesz zachowania swojego dziecka?

Każdy rodzic przerobił choć raz histerię "bez powodu".

wychowanie

Każdy rodzic malucha bardzo dobrze wie, że niewiele trzeba, by uśmiechniętego dziecka przerodziło się w płaczące, leżące na podłodze i walące pięciami. Taka epicka scena może wprowadzać rodzica w zakłopotanie, jednak jeśli zrozumiesz pewną rzecz, będzie ci (i dziecku) znacznie łatwiej.

Wiele mam w takiej sytuacji czuje się bardzo niekomfortowo, jednak taka sytuacja nie powinna żadnej mamie odbierać pewności siebie. Dziecko zachowuje się źle? Otóż zamiast zastanawiać się nad swoimi umiejętnościami wychowawczymi, następnym razem pomyśl o swoim dziecku. Małe dzieci nie są zdolne do kontrolowania swoich emocji i to je złości, wynika to z rozwoju i zdolności ich mózgu. Jeśli maluch traci nad sobą kontrolę, nie oznacza to, że jesteś "złym rodzicem" lub robisz coś nie tak. Pomyśl o tym, że to znak, że twoje dziecko zdobywa nowe umiejętności. Przed twoim maluchem jeszcze długa droga, jeszcze musi się wiele nauczyć, jak radzić sobie ze swoimi emocjami, jak przewidywać i jakie mogą być konsekwencje jego działań, co to jest empatia i dzielenie się, współpraca... pamiętaj, że te umiejętności rozwijają się z biegiem czasu, a żadne dziecko nie rodzi się z takimi zdolnościami.

Dlaczego dziecko nie jest w stanie kontrolować emocji? >>>

Pamiętasz, jak twoje dziecko uczyło się chodzić i ile razy upadało? Pomagałeś maluchowi wstać, gdy się przewracało, pocieszałaś, gdy bolało. Z emocjami jest podobnie.

Następnym razem, zanim stracisz cierpliwość i pewność zadaj sobie pytanie:

  • czy dziecko jest w takim wieku, że potrafi panować nad emocjami? 
  • czy źle się czujesz z takim zachowaniem dziecka?
  • czy twoja złość jest tak naprawdę wywołana czyś zupełnie innym?
  • weź głęboki oddech i spróbuj daną sytuację przeanalizować z punktu widzenia dziecka. Zbyt wiele bodźców, pośpiech, głód zmęczenie... powodów może być naprawdę wiele.

Zrozumienie sytuacji pomoże ci z pewnością w spokojnym znalezieniu rozwiązania danej sytuacji.

Jak rozmawiać z dzieckiem, by zawsze uszanować jego emocje? Więcej >>>

db

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz