Norwegia: zakaz noszenia nikabów i burek w szkołach!

Zgodnie z czerwcowymi postanowieniami Stortingu 1 sierpnia w norweskich placówkach edukacyjnych zaczyna obowiązywać zakaz noszenia elementów ubrania zakrywających twarz. Nie uwzględnia ona jednak hidżabu.

hidżab

Czerwcowe ustalenia Stortingu mówią, że od 1 sierpnia w norweskich placówkach edukacyjnych zaczyna obowiązywać zakaz noszenia elementów ubrania zakrywających twarz. Dotyczy ona nikabu, burki oraz kominiarki. Co ciekawe, nie uwzględniają one hidżabu.

Zobacz też: Szkoła ma być bardziej przyjazna uczniom

Zakaz jest wiążący w przedszkolach, szkołach podstawowych, średnich oraz na wyższych uczelniach, bez znaczenia, czy są to placówki publiczne czy prywatne. Poza osobami zatrudnionymi w tych miejscach, muszą go przestrzegać również studentki i uczennice.

Obowiązuje on w godzinach pracy, jednak w wyższych etapach edukacji są pewne odstępstwa - w szkołach i na uniwersytetach elementy zakrywające twarz można nosić w czasie przerw między lekcjami czy wykładami oraz na wybranych zebraniach. Ministerstwo Edukacji w Nowergii odbiera zarzuty sceptyków, którzy zarzucają im brak respektowania religi, mówiąc, że jest to odpowiedź na potrzeby dzieci. W szczególności biorą pod uwagę młodsze dzieci, które powinny widzieć kto je uczy i się nimi opiekuje. 

Przeczytaj też: Matka chce zmienić imię 4-latce, bo jest... za mało oryginalne

Wraz z rozpoczęciem sierpnia wchodzą też nowe zasady zatrudniania personelu w przedszkolach. Od teraz jeden pracownik ma pod swoją bezpośrednią opieką maksymalnie 3 dzieci poniżej 3. roku życia. W przypadku starszych przedszkolaków - obowiązuje przydział jednego opiekuna na 6 dzieci.W przypadku zatrudniania na stanowisko w przedszkolu obcokrajowca, muszą zostać spełnione wymogi związane ze znajomością języka.

Uważacie, że to słuszny postulat?

 

AK

Źródło: mojanorwegia.pl

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

a
2018-08-02 19:09:15

i dobrze. jedno z nielicznych kraji ktore ma wlasna kulture do ktorej musisz sie przystosowac jak chcesz zostac na stale. nie nadza sobie w kasze dmuchac

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz