Od kiedy dziecko może zostać samo w domu?

Zastanawiasz się, od kiedy możesz zostawić dziecko samo w domu? Kiedy jest odpowiednia pora? Sprawdź i przekonaj się sama!

dziecko

Wśród rodziców trwają spory i zdają się nie mieć końca. Trudno powiedzieć wprost, kiedy jest dobry czas, bo to wszystko zależy od dziecka i od rodzica. To Ty sama wiesz najlepiej, kiedy jest dobry czas, na jak długo możesz wyjść i czy na dziecko czyhają jakieś zagrożenia.

Polskie prawo nie reguluje dokładnie i jednoznacznie tego, które dzieci mogą zostać same w domu. Jednak na przykład w art. 106 Kodeksu wykroczeń czytamy, że karalne jest pozostawienie dziecka do lat 7 w okolicznościach, które stwarzają zagrożenie dla jego zdrowia (np. możliwość wzniecenia pożaru). Takie postępowanie może się spotkać z karą grzywny bądź nagany.

Psychologowie i pedagodzy nie zalecają jednak pozostawiania  samego w domu dziecka poniżej 10 roku życia. Uważają, że nawet starsze dzieci powinny być w odpowiedni przygotowywane do samodzielnego pobytu w domu i że nigdy nie jest to dla nich odpowienim rozwiązaniem. A co na to rodzice?

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz