Co powinniśmy wiedzieć o ojcostwie?

Czy tata dorasta wraz z dzieckiem? Czy tata zna odpowiedzi na wszystkie pytania? Czy tata wychowuje tak jak mama? Co, Mamo, wiesz o tacie?

ojciec

Tata jest tworem, który już na pierwszy rzut oka różni się od mamy. Nie tylko płcią i usposobieniem. Tata to tata. Ale co to właściwie znaczy?

Dobry ojciec jest kluczową postacią dla prawidłowego rozwoju dziecka. Jego rola nie ogranicza się tylko do zarabiania pieniędzy czy do informowania, gdzie w danym momencie można zastać mamę, choć często właśnie do tego to się sprowadza. O tatę trzeba dbać, bo dobry tata to gwarant dobrego humoru Twojego dziecka.

Niektórzy żartują, że dziecku potrzebna jest matka i ojciec, bo z dwiema matkami by się nie rozwinęło, a z dwoma ojcami by nie przeżyło. Rzeczywiście ojcowie myślą bardziej zadaniowo. Jak podkreślają psycholodzy, dziecko sądzi, że miłość matki jest bezwarunkowa, natomiast na szacunek ojca trzeba sobie zasłużyć. Dlatego właśnie od pewnego etapu dziecko zaczyna lepiej traktować tatę niż mamę. Część dzieci uważa, że mama i tak będzie kochać, a tata może się pogniewać. Mamy mogą czuć się poszkodowane, ale niestety często tak to właśnie działa.

Mężczyźni stawiają wymagania i z nich rozliczają. Początkowo może to być drobna rzecz, jak sprzątanie, pójście spać o wyznaczonej porze czy zachowanie spokoju. Z czasem dobre oceny w szkole lub pomoc przy codziennych domowych czynnościach. Zazwyczaj to ojcowie cieszą się bardziej z sukcesów swoich dzieci i to ojcowie namawiają, by brać udział w rywalizacji i starać się być jak najlepszym. Póki nie staje się to chorobliwe - nie ma w tym nic złego.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz