Oswajanie z naturą

Do przedszkoli i szkół coraz częściej wchodzą programy edukacyjne o ochronie przyrody. Mówienie o tym nie jest tylko obowiązkiem nauczycieli, ale przede wszystkim nas rodziców. Poniżej kilka pomysłów na to, jak nauczyć dziecko szacunku do roślin i zwierząt.

a

Zielone spacery

Spacer po lesie to dobra okazja do porozmawia z dzieckiem na temat dzikich zwierząt i ich zwyczajów. Jeśli zobaczycie w lesie małego dzika lub małą sarenkę, to nie jest ono maluchem porzuconym przez rodziców, jego mama jest w pobliżu i czuwa, a ludzi, którzy będą chcieli pobawić się z małym, uzna za wrogów i może zaatakować. Małym zwierzętom lepiej nie wchodzić w drogę.

Można swojemu dziecku pokazać różne drzewa, poopowiadać o nich i posłuchać śpiewu ptaków. Malec będzie zadowolony, jeśli zobaczy, jak rosną choinki, jak wielkie mrowiska potrafią mieć mrówki i jak wyglądają nory mniejszych zwierząt. Lasy iglaste są bogate w olejki eteryczne, powietrze pachnie nimi intensywnie, zwłaszcza wiosną.

Zwróć uwagę dziecka na leśną, zarośniętą drogę, wytłumacz, że las to miejsce przeznaczone dla zwierząt, tu nie ma alejek, ławek i nie wolno tu wyrzucać żadnych śmieci. Jeśli jesteście z psem, trzeba go prowadzić na smyczy. Pies w lesie to drapieżnik, płoszy inne zwierzęta, nie można go puszczać luzem, mówi o tym artykuł 166 kodeksu wykroczeń i ustawa o lasach.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz