Pojawi się zakaz palenia papierosów w aucie z dziećmi?

Uważacie, że to dobry pomysł?

papieros w samochodzie

Prowadząc samochód z małym Dzieckiem dbamy o najdrobniejsze detale: odpowiednio zapięte pasy, wybrany fotelik z atestami, najbezpieczniejszy kombinezon na zimę czy polecane zabawki w internecie z najlepszymi ocenami, które mają za zadanie umilić wszystkim podróż. Są też tacy Rodzice, którzy obsesyjnie sprawdzają temperaturę przewożonemu Maluszkowi, mając na uwadze jego dobro i zdrowie. Co więc dzieje się z Rodzicami starszych Dzieci, którzy zapominają o wszystkich wcześniejszych staraniach? Dlaczego “pozwalamy” sobie na powrót do niezdrowych nawyków, które przy okazji też trują nasze dzieci?

W odpowiedzi na ten problem, który jest często widoczny na ulicach polskich miast, Ministerstwo Zdrowia bierze się do pracy nad projektem ustawy, który zakazuje palenia papierosów (również elektronicznych) w aucie, w którym przebywa dziecko do lat 18. Zwolennicy tłumaczą, że w przewożone dzieci są narażone na bierne palenie, które jest dla nich bardzo szkodliwe.

Jak było do tej pory?

W chwili obecnej polskie prawo drogowe nie odnosi się bezpośrednio do palenia papierosów przez kierowców aut osobowych, którzy przewożą pasażerów. Taki zakaz dotyczy obecnie jedynie kierowców taksówek oraz autobusów (art. 63 pkt 5 ustawy Prawo o ruchu drogowym).

Jak informuje Auto Świat, podobne przepisy obowiązują już we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Australii, na Cyprze oraz w USA i Kanadzie.

 

AK

 

Źródło: Auto Świat

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz