Znamy pierwszą wersję projektu Emerytura dla Mam

Zobaczcie, co ciekawego wiemy już o projekcie i nad czym trwają obecnie prace.

rodzice dziecko

Wczoraj do informacji publicznej została przekazana informacja o tym, że jest gotowa pierwsza wersja projektu ustawy o emeryturach dla matek.

Co wiadomo już o projekcie?

Każda kobieta, która urodziła co najmniej czworo dzieci ma prawo do uzyskania minimalnej emerytury, która na dzień dzisiejszy wynosi 1029,80 brutto. Można ją otrzymać nawet jeśli nie przepracowało się ani dnia w swoim życiu. Projekt ma wejść w życie na początku 2019 roku.

W wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego" wicepremier Beata Szydło powiedziała o projekcie ustawy też: "Jeśli będzie akceptacja premiera, skierujemy go do konsultacji. Chcemy, żeby odbyły się one w okresie wakacyjnym, a we wrześniu ustawa mogłaby trafić do Sejmu. Od nowego roku mogłaby zacząć obowiązywać".

A co z kobietami, które pracowały zawodowo? To równiez skomentowała wicepremier mówiąc, że "Mamom, które są czynne zawodowo, ale też mają co najmniej czworo dzieci, zaproponujemy możliwość przeliczenia wyższej emerytury" .

Zobacz też: Mama plus, czyli emerytura dla matek

Jak przekonuje rząd, celem projektu jest docenienie pracy matek, które poświęcają się wychowaniu dzieci. Obecnie w rządzie trwa też dyskusja na temat premii dla matek, które szybko urodziły drugie dziecko. Nie są znane jeszcze ewentualne wytyczne tego projektu. Pojawił się też pomysł, aby nie wypłacać tego świadczenia w formie pieniężnej, tylko w postaci bonów.

Pierwotne szacowane koszty wprowadzenia takich świadczeń to prawie miliard złotych.

Dlaczego powstał projekt? Ponieważ społeczeństwo się starzeje, a to rodzi problemy dla polskiej gospodarki. Rząd więc "subtelnie" próbuje zachęcić Polaków do zakładania rodzin.

Sprawdź też: Jakie wymagania trzeba spełnić aby otrzymać świadczenie Mama Plus?

Według wstępnych danych GUS w pierwszym półroczu 2018 roku urodziło się w Polsce 194 tys. dzieci. W tym samym czasie zmarło 215 tys. osób.

 

AK

Źródło: businessinsider.com.pl

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Tadeusz
2018-07-27 10:06:03

Brawo. Emerytura pełna powinna być za urodzenie się piątego wnuka (bo przekroczenie zastępowalności pokoleń) dla pracujących babć oraz kobiety bezdzietne na emeryturę od 70 roku życia (czas na karierę) a za każde wychowane dziecko o 3 lata wcześniej (za najważniejszą inwestycję bez której reszta nie ma znaczenia za pokolenie).

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz