Czy płeć ma znaczenie przy wyborze książek dla dzieci?

Chcecie kupić dziecku książkę, ale nie wiecie, czy ta dla chłopca będzie też dobra dla dziewczynki i na odwrót? Przekonajcie się!

książka

Podział dziecięcych książek na przeznaczone dla dziewczynek i dla chłopców z pewnością jest bardzo przydatne w sytuacji, gdy nie znamy dobrze dziecka, któremu chcemy sprawić prezent w postaci książeczki, więc dzięki dopasowaniu jej chociaż pod względem płci wzrasta szansa, że zmieści się w zakresie jego zainteresowań.

Okazuje się jednak, że niekonieczne chłopczyk będzie zachwycony historią z bohaterami samochodami, a dziewczynka machnie ręką na nudną opowieść o wróżce. Warto więc indywidualnie poznać zainteresowania malucha, by móc dobrać odpowiednią książkę dla niego.

Dla najmłodszych liczą się przede wszystkim obrazki. Bez względu na to, czy książka opowiada o przygodach superbohatera, czy żywej lalki Barbie, kolorowe ilustracje przyciągają dzieci jak magnes, szczególnie zanim malec nauczy się czytać. Obrazki są wtedy dla niego jedynym zrozumiałym samodzielnie źródłem informacji.

Z wiekiem dzieci coraz bardziej potrafią wciągnąć się w czytaną historię, dlatego treść książki zaczyna być ważniejsza od liczby ilustracji. Dobrze napisana historia, pełna przygód, zawierająca w sobie zarówno elementy tematyki miłosnej, jak i szybkiej i wzbudzającej emocje akcji, pobudzi wyobraźnię każdego dziecka, bez względu na płeć.

Z tego powodu nie szukajcie książek, sugerując się płcią malucha. Wybierajcie takie, które są związane z zainteresowaniami dziecka, uznacie za wartościowe i pomogą w kształtowaniu Waszego malca.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz