Prawie połowa Polaków dopuszcza klapsy wymierzane dzieciom

47,6 proc. Polaków akceptuje karanie dzieci klapsem – wynika z najnowszego badania agencji SW Research.

Klaps dla dziecka

Zadano pytanie: „Czy akceptujesz stosowanie klapsów u dzieci?”.  47,6 proc. badanych odpowiedziało, że „tak, dopuszcza tego rodzaju kary cielesne”. Na takie postępowanie przyzwolenia nie daje 36,1 proc. ankietowanych, a 16,3 proc. Polaków nie ma w tej sprawie określonego zdania.

Kary cielesne częściej akceptują mężczyźni. Stanowią oni odsetek 57 proc., w stosunku do 38 proc. kobiet. Poglądy tego typu wiążą się też z wiekiem. Powyżej 50 lat klapsy dopuszcza 52 proc. badanych.

Podobny wpływ na odpowiedź ma miejsce zamieszkania: dla miast od 20 do 99 tys. mieszkańców klaps jest akceptowany przez to 52 proc. osób, a także dochody: wśród osób zarabiających poniżej tysiąca złotych klapsy akceptuje 61 proc. badanych.

Jak jednak zwraca uwagę rzecznik praw dziecka, Marek Michalak, statystyki w tym zakresie w Polsce poprawiają się. Według CBOS w 2008 roku na uderzenie dziecka godziło się aż 78 proc. badanych.

Rzecznik przypomina też o obowiązującym w naszym kraju od 2010 roku całkowitym zakazie wymierzania dzieciom kar cielesnych, w tym również klapsów.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz