Ojcowie mogą brać urlopy, ale w domu z dziećmi najczęściej zostają matki

W pierwszych pięciu miesiącach 2018 roku ponad 71,5 tys. polskich ojców skorzystało z urlopu ojcowskiego.

Rodzice z dzieckiem

Mężczyźni coraz chętniej korzystają z dwutygodniowego wolnego po narodzinach dziecka, nadal jednak przede wszystkim kobiety poświęcają się wychowaniu dzieci. Dłuższy urlop rodzicielski bierze 100 razy więcej matek niż ojców.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od stycznia do maja 2018 roku z zasiłku macierzyńskiego skorzystało łącznie ponad 445 tys. osób. Nie jest zaskoczeniem, że były to głównie kobiety, gdyż, zgodnie z przepisami, przez pierwsze 14 tygodni po urodzeniu dziecka kobieta musi pójść na urlop macierzyński.

Ale w całym 2017 roku liczba mężczyzn korzystających z dwutygodniowego wolnego wyniosła ponad 174 tys. i była o niemal 28 tys. wyższa niż rok wcześniej. To może cieszyć, natomiast patrząc na liczbę ojców korzystających z długich urlopów rodzicielskich, nie ma już powodów do zadowolenia. Według danych ZUS, od dwóch lat na 100 kobiet zostających z dzieckiem w domu w ramach urlopu rodzicielskiego przypada tylko 1 mężczyzna korzystający z tego przywileju.

Tymczasem mężczyźni mogą korzystać z różnych form urlopów związanych z narodzinami dziecka. Poza pełnopłatnym, dwutygodniowym urlopem ojcowskim, mają możliwość skorzystania z części urlopu macierzyńskiego - pierwsze 14 tygodni musi wykorzystać matka, pozostałe 6 może wziąć ojciec). Ojcowie mają także prawo do urlopu rodzicielskiego - 32 tygodnie do podziału między obojga rodziców lub do wykorzystania tylko przez jednego z nich.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz