Pozwól dziecku na sprzeciw! 7 powodów, dla których warto zmienić swoje nastawienie do konfliktów

Nowe style wychowania coraz częściej sugerują rodzicom, by dać dziecku maksymalną autonomię i wolną wolę we wszystkim. Jak się okazuje, do prawidłowego rozwoju dziecko potrzebuje czegoś zupełnie innego.

konflikty

Rodzice zazwyczaj starają się unikać konfliktów ze swoimi dziećmi. Jednak spory są naturalną częścią relacji rodzic - dziecko i należy zaliczyć je do tych zdrowych (chociaż rzadko zabawnych) interakcji. Ironią jest, że gdy zaczniemy ćwiczyć sztukę szacunku w sytuacjach spornych, nasza relacja wzmocni się, pogłębi i zacznie obejmować mniej prawdziwych konfliktów. Ważne jest, by pozwalać dziecku na sprzeciw. Żaden rodzic nie powinien tego unikać w obawie przed ryzykiem utraty miłości i zaufania. Mimo wszystko, sumienni rodzice wciąż nieświadomie zniechęcają swoich potomków do sporów, chociaż na milsze i mniej oczywiste sposoby:

Jesteśmy niepewni, ostrożni i mamy wątpliwości dotyczące ustalania limitów, które mogłyby spowodować u dzieci pojawienie się negatywnych reakcji (innymi słowy, doprowadzić do sporu). To z kolei daje naszym dzieciom wiadomość, że rozbieżność zdań jest swoistym polem minowym, którego żadne z nas nie może pokonać bez uszczerbku na zdrowiu.

W nadziei na uniknięcie nieporozumień, staramy się przekonać/ugłaskać nasze dziecko by przystało na naszą propozycję, poprzez powtarzanie i tłumaczenie się: „Naprawdę muszę ugotować obiad. Jeśli tego nie zrobię, będziemy głodni. Widzę, że jesteś zła. To zajmie tylko kilka minut, obiecuję. Mogę pobawić się z Tobą później, ale teraz naprawdę muszę ugotować coś do jedzenia. Spójrz na te świetne, nowe lalki, które masz! One chcą się z Tobą pobawić, kiedy ja będę gotować obiad.”. To wiadomość dla dzieci, że nie czujemy się dobrze z tym, że nasze zdania są rozbieżne lub pojawiła się konieczność podjęcia przez nas jakiejkolwiek decyzji – sprawiamy wrażenie, że potrzebujemy ich zgody.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz