Zrozum `nieodpowiedzialne` zachowanie dziecka

Najłatwiej powiedzieć, że dziecko jest niegrzeczne...

wychowanie

Na początku należy sobie uświadomić, czym jest nieodpowiedzialne zachowanie u dziecka. A jest niczym innym jak niewiedzą, która wynika z tego, że dziecko nie ma jeszcze wystarczającego doświadczenia, nie ma świadomości, czy też umiejętności, lub jest zniechęcone, co jest typowe dla dziecka w danym wieku. Zastanowi się, czy twoja reakcja na zachowanie dziecka byłaby inna, jeślibyś nazwała je "zachowaniem wynikającym ze zniechęcenia" lub "zachowaniem wynikającym z braku umiejętności" lub "zachowaniem typowym dla tego wieku dziecka"?

Maluchy najczęściej nie zachowują się źle a właśnie typowo dla danego wieku, a to rodzice lub opiekunowie nie mają wystarczającej wiedzy, by interpretować zachowania dziecka. Niestety wiele dzieci jest karane za zachowania, które są typowe dla danego etapu rozwoju. Kilkulatki nie zawsze jeszcze rozumieją relacje między przyczyną a skutkiem, a mózg nie jest jeszcze na tyle rozwinięty, by pojąć wszystko, czego się od dziecka oczekuje. Łatka "niegrzeczne dziecko", często jest przypięta do malucha, mimo iż dziecko w rzeczywistości wcale nie jest niegrzeczne. Zachowania nieakceptowalne przez rodziców często wynikają ze zmęczenia lub głodu, ze zbyt małej ilości snu, zbyt wielu bodźców np. oglądania bajek. Maluchy się buntują, bo chcą autonomii i niezależności. Zamiast myśleć o swoim dziecku jako "niegrzecznym" i o konieczności ukarania go, myśl kategoriami odpowiedzialności, rozwiązań i błędów jako wspaniałej okazji do nauki.

Nie chodzi jednak o to, by ignorować zachowania dziecka, które nam nie odpowiadają. Jednak to ty jesteś dorosły i to ty możesz dziecku wskazać kierunek, uczyć i dawać przykład. Pamiętaj, że to ty jesteś autorytetem i powinnaś myśleć z rozwagą i być opanowana. Im lepiej zrozumiesz zachowanie dziecka, tym będziesz "skuteczniejszym" rodzicem.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz