Zarabiamy mniej niż rodziny 500 plus – skarżą się pracownicy MOPS

Pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej narzekają na niskie zarobki i nadmiar pracy.

Według danych Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń, średnia pensja pracowników MOPS to 2700 zł brutto. Co drugi pracownik socjalny otrzymuje pensję od 2330 zł do 3249 zł. 25 proc. najgorzej wynagradzanych pracowników socjalnych zarabia poniżej 2330 zł brutto. Jedna czwarta uzyskuje zaś powyżej 3249 zł brutto.

- Zarobki osób zajmujących się programem 500 plus oraz innymi świadczeniami rodzinnymi  są nieadekwatne w stosunku do tego ile pobiera przeciętny, bezrobotny, wielodzietny klient. Nasze płace są oburzające w stosunku do pracy jaką musimy wykonywać. Rrezygnujemy z urlopów w wakacje, bo okres zasiłkowy zaczyna się w tym roku już od lipca – informuje jeden z pracowników MOPS-u.

Programy społeczne, jak 500 Plus, czy „Dobry Start”, czyli 300 złotych wyprawki szkolnej dla każdego dziecka, są realizowane właśnie przez MOPS-y. Dla pracowników oznacza to o wiele więcej pracy.

W rozporządzeniu dotyczącym 300 Plus jest np. zapis, że każda wydana decyzja to koszt 10 zł, z czego 8 zł ma pokrywać m.in. koszty wynagrodzeń dla pracowników realizujących ten program.  

Jeżeli w województwie śląskim ok. 500 tys. zł dzieci otrzyma „Dobry Start”, to wniosek z tego taki, że 5 mln zł około zostanie przeznaczonych na obsługę tego programu, a 4 mln zł na wynagrodzenia dla pracowników – wylicza Ewa Niewiara z Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

O  tym, czy te pieniądze faktycznie trafią do pracowników MOPS-ów i innych jednostek, zadecydują jednak samorządy.

- Mamy nadzieję, że samorządy wykażą się dobra wolą, wypełnią ustawę i te środki, które będą przy realizacji programu 300 plus, przeznaczą dla pracowników. Zgadzamy się z tym, że w wielu przypadkach te wynagrodzenia są bardzo niskie – ocenia Stanisław Szweda z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz