Program "Mama plus" zniechęci kobiety do podejmowania pracy?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, aktywność zawodowa kobiet w wieku 25-34 lata w III kwartale 2017 r. spadła do najniższego poziomu od 2003 r. i wynosiła 74,2 proc.

kobieta w biurze

Instytut Badań Strukturalnych wyliczył też, że między III kwartałem 2016 a II kwartałem 2017 r. ok. 100 tys. kobiet zrezygnowało z pracy po wprowadzeniu programu "Rodzina 500 plus".

Eksperci zadają pytanie, czy gwarancja minimalnej emerytury nie zniechęci kobiet do pracy, co będzie miało wpływ na wysokość emerytury.

- Kobiety, które "odchowają" czwórkę dzieci i pójdą do pracy, po krótszym stażu pracy dostaną minimalną emeryturę – twierdzi Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan i członek Rady Dialogu Społecznego.

W jego opinii, takie rozwiązanie osłabia motywację kobiet do podejmowania pracy i utrwala model rodziny, w której kobieta zostaje w domu.

Gwarancja państwowej emerytury po wychowaniu czwórki dzieci nie zachęci natomiast do posiadania większej liczby dzieci.

- Rzadko kierujemy się tym, co będzie za trzydzieści lat – ocenia Jeremi Mordasewicz.

Jak przekonuje dr Iga Magda ze Szkoły Głównej Handlowej, decyzje o założeniu rodziny są o wiele bardziej złożone. Problemem jest już sama decyzja o drugim dziecku.

- Różne badania pokazują, że na drugie dziecko częściej decydowały się pary, którym łatwiej było łączyć obowiązki rodzicielskie z pracą. Wiele się zmieniło w tej kwestii, ale nadal jest dużo do zrobienia np. pod względem dostępności żłobków i przedszkoli – zwraca uwagę ekspertka.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz