Program `Za życiem` - puste postulaty

Od 1 lipca rodzice niepełnosprawnych dzieci mieli korzystać z tzw. opieki wytchnieniowej. Nie mogą tego robić, gdyż nie przygotowano jeszcze nawet odpowiednich przepisów.

niepełnosprawne dziecko

Opieka wytchnieniowa to jedno z głównych - obok koncepcji mieszkania chronione i praca opiekunów - rozwiązań Programu „Za życiem”, które miały zacząć obowiązywać już od lipca 2017 r. To pomysł kompleksowego wsparcia skierowanego do rodzin, w których są osoby niepełnosprawne. Miał być realizowany etapami, lecz żaden z nich nie został dotychczas wdrożony. Tak jest też z urlopem wytchnieniowym i pomocą dla rodziców, którzy mają niepełnosprawne dziecko.

Jak dziś sytuacja wygląda w praktyce. Oto jeden z przykładów:

Matka 12-letniego chłopca nie odstępuje go na krok. Jej syn urodził się z rzadką wadą serca i po jednej z operacji doznał czterokończynowego porażenia. Nie mówi, nie chodzi i wymaga stałej opieki: karmienia, ubierania, przewracania z boku na bok. Przez rok jego mama opiekowała się nim niemal 24 godziny na dobę. Aż nadszedł moment, gdy potrzebnych jej było dosłownie kilka dni wytchnienia.

- W pewnym momencie nagromadziło się parę spraw służbowych i zdrowotnych. Tymczasem nie jestem w stanie iść z synem do wielu miejsc, np. do lekarza. Wielkim szczęściem dla nas było to, że mogłam powierzyć syna Centrum Opieki Wyręczającej – relacjonuje kobieta.

Dzięki temu, że specjaliści zapewnili jej dziecku opiekę, sama mogła podleczyć swój chory kręgosłup.

Tydzień urlopu wytchnieniowego miał rozwiązywać tego typu awaryjne sytuacje. W jego ramach przewidziana jest pomoc w opiece nad dzieckiem w wymiarze do 120 godzin rocznie. Korzystać z niej mieli opiekunowie o dochodach poniżej 1200 zł w przeliczeniu na członka rodziny, w przypadku zdarzenia losowego, konieczności załatwienia codziennych spraw, uczestnictwa w aktywizacji zawodowej, a nawet gdy po prostu będą mieli potrzebę odpoczynku.

Organizacja opieki spoczywać miała na barkach powiatów lub działających na ich zlecenie podmiotów niepublicznych. W praktyce chodzi o zapewnianie niepełnosprawnej osobie opieki w dziennych lub całodobowych placówkach pomocy społecznej i oświatowych lub opieki indywidualnej.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz