Przedszkola dla dzieci z autyzmem

2 kwietnia, w Światowy Dzień Świadomości Autyzmu piszemy na temat, który bardzo dotyczy mam dzieci dotkniętych tą chorobą.

a

Wiosna to czas poszukiwania i zapisywania do przedszkola. Dzieci autystyczne chętnie przyjmowane są w przedszkolach integracyjnych. Organizowane są dla nich specjalne zajęcia, dziecko przebywa kilka godzin z rówieśnikami, później ma swoje indywidualne zajęcia. A potem rodzice i tak zabierają dziecko do logopedy czy na rehabilitację. Dlaczego?

Przedszkole integracyjne

Placówki, które nazywamy przedszkolami integracyjnymi, dzielą się na państwowe i prywatne. Można do nich posłać dzieci zdrowe i dzieci z orzeczeniem o specjalnych potrzebach. Przedszkole oferuje podstawowe zajęcia dla wszystkich dzieci, a dla dzieci z większymi wymaganiami, dodatkowe, terapeutyczne zajęcia. Chodzi o to, aby dziecko autystyczne dostało fachową pomoc w znanym sobie miejscu, bez dodatkowego stresu. Grupy w przedszkolach integracyjnych są mniejsze, aby dziecko autystyczne mogło łatwiej rozwijać umiejętności społeczne. Przedszkolak z autyzmem powinien liczyć na intensywne programy terapeutyczne, aby w przyszłości, z niewielką pomocą, poradziło sobie w normalnej szkole. Droga Mamo, to piękna idea, ale gorzej z jej realizacją.

Pewna mama na forum internetowym pisze:

„Syn chodzi do przedszkola integracyjnego. W grupie jest 20 dzieci i 2 panie. Z zajęć dodatkowych ma tylko te z WWR (4h miesięcznie). Z tego co piszecie to chyba inaczej powinno wyglądać. Dodam, że poza przedszkolem ma 1-2h tyg na NFZ a reszta czyli 2h terapii za którą strasznie drogo(dla nas) płacimy. Jak na dziecko z szybko postawioną diagnozą autyzmu, jest dla mnie straszne to, że tyle można by z nim zrobić póki jest mały”.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz