Chrońcie dzieci przed przemocą w mediach!

Włączcie to do kanonu Waszych rodzicielskich obowiązków.

dzieci zaasłaniają oczy

Badania psychologów dowodzą, że dzieci poniżej piątego roku życia w ogóle nie powinny oglądać scen przemocy (również w filmach animowanych , ponieważ nie oddzielają jeszcze fantazji od rzeczywistości, a także mają zbyt wrażliwy układ nerwowy, aby się z takimi scenami konstruktywnie zmierzyć i nabrać do nich dystansu.

Dzieci poniżej piątego roku życia poznają świat poprzez naśladownictwo i chętnie odgrywają wszelkie sceny z życia rodzinnego, z mediów i filmów. Przed laty, jeden z moich licznych kuzynów (byliśmy wówczas w przedszkolu), postanowił odegrać w ogrodzie u babci scenę z Janosika, na której dzielny harnaś jest wieszany! Zrobiliśmy mu więc pętlę ze sznurka do snopowiązałki i Robercik wszedł na jabłonkę. Na szczęście, skończyło się tylko dotkliwym upadkiem z drzewa i pręgą na szyi po obtarciu sznurkiem...

Na nieszczęście, dostaliśmy za ten wybryk siarczyste lanie od dorosłych i dziś powiedziałbym im, że:

Dzieci się nie bije! Również wtedy, gdy zrobią coś bardzo głupiego, ponieważ nie robią tego intencjonalnie i po to, aby zrobić sobie krzywdę!

No dobrze, ale to taka dygresja, natomiast wracając do tematu:

Małe dzieci nie powinny również oglądać ani słuchać wiadomości. One na pewno nie przetworzą prawidłowo informacji o kolejnym zamachu terrorystycznym i jatce w Las Vegas. Mało ma rozumu dorosły, który torpeduje własne dziecko takimi informacjami, choć wiem, że najczęściej wynika to po prostu z bezmyślności.

Wiele badań potwierdza smutny fakt, że przeciętne dziecko, które spędza przed telewizorem kilka godzin dziennie, zanim osiągnie wiek dorastania, obejrzy w telewizji i w filmach tysiące aktów przemocy!

Nie dziwmy się potem, że nasze dzieci przeżywają różne problemy, zaburzenia, wpadają w depresję i kłopoty w szkole. Oczywiście, nie wolno generalizować i zwalać wszystko na te okropne media, jednak mądry rodzic chroni po prostu psychikę swojego dziecka przed okrucieństwem lejącym się z ekranów, a pisałyśmy już o tym m.in. w: https://www.supermamy.pl/wychowanie/negatywny-wplyw-telewizji-na-rozwoj-dziecka,9936,1

Joann Weyna

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz