Przemoc w szkole. Czy Twoje dziecko jej doświadcza?

Alarmujące dane. Coraz częściej dotyczy coraz młodszych dzieci!

Przemoc w szkole

Czasem dzieci się szturchają, czasem ktoś kogoś uderzy. Czy to już jest przemoc? Czy już należy reagować? Czy interweniować w szkole? Czy rozmawiać z dzieckiem? Wielu rodziców staje przed takim dylematem, przecież te dzieci mają dopiero po 6-8 lat?

Przemoc w szkołach jest coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Agresja w przedszkolu czy w pierwszych klasach szkoły podstawowej to już nie rzadkość.

Przemoc to nie tylko pobicie

W szkole pojawiają się różne formy przemocy dzieci wobec dzieci, rodzice najczęściej są wyczuleni na przemoc fizyczną, ale temat jest bardziej złożony. Agresja może się przejawiać na wiele sposobów:

  • Przemoc fizyczna: bicie, kopanie, popychanie, zabieranie i niszczenie rzeczy, plucie, zamykanie w pomieszczeniach, szarpanie, szczypanie, wymuszanie pieniędzy.
  • Przemoc słowna: przezywanie, wyśmiewanie, poniżanie, grożenie, obgadywanie, szantażowanie, wyszydzanie, plotkowanie, rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji.
  • Przemoc bez słów i kontaktu fizycznego: miny, wrogie gesty, izolowanie, manipulowanie związkami.

Wielu dorosłych uważa, że pobicie jest najbardziej dotkliwe, jednak są w błędzie. Długotrwała przemoc nie tylko fizyczna może doprowadzić do poważnych konsekwencji.

Rodzice i nauczyciele niejednokrotnie bagatelizują problemy uczniów, w efekcie sprawcy czują się coraz bardziej bezkarni, a ofiary boją się coraz bardziej. Świadkowie przemocy często nie wiedzą, jak zareagować. Taka trauma może przyczynić się do rozwoju różnych chorób i zaburzeń psychicznych, np. nerwicy, fobii szkolnej, depresji. Niektórzy uczniowie uciekają w autoagresję, samookaleczając się, albo mają myśli samobójcze. Przemoc w szkole jest poważnym i niebezpiecznym zjawiskiem. Dlatego trzeba być wyczulonym na najdrobniejsze przejawy agresji wśród uczniów. Wiele dzieci cierpi w samotności.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz