Przygodę z czytaniem rozpocznijcie już dziś - poznajcie "Pirateuszy"

Jeśli istnieje połączenie przyjemnego z pożytecznym, jest to z pewnością czytanie dziecku na głos. Jedynie 10 minut dziennie wystarczy, aby Twoje dziecko było bystrzejsze, miało wyższą samoocenę i lepiej radziło sobie w szkole.

Jakub Skworz

Kiedy warto zacząć przygodę z książkami? Na to pytanie starał się odpowiedzieć Anthony DeCaspar z University of South Carolina. Naukowiec poinstruował kobiety, aby podczas ciąży czytały bajkę Dr. Seussa. Okazało się, że dzieci po urodzeniu nie tylko rozpoznawały głosy swoich matek, ale również reagowały na znajomą melodię rymowanki.

Opowiadanie krótkich wierszyków czy śpiewanie prostych piosenek dobrze jest zacząć najpóźniej kilka tygodni po pojawieniu się dziecka w domu. Tak przynajmniej wynika z wytycznych przygotowanych przez Australian Scholarships Group. Dla raczkującej pociechy najlepsze będą natomiast proste, ilustrowane książeczki, w których pojawiają się pierwsze wyrazy i zdania.

Warto nimi zainteresować malucha, bo zgodnie z raportem przygotowanym dla brytyjskiego Ministerstwa Edukacji, zasób słów posiadany przez dwulatka determinuje, jak będzie on sobie radził z nauką przez całą szkołę podstawową. Co więcej, dokument sporządzony dla brytyjskiego rządu uzmysławia, że kontakt z książkami i rozwój zdolności językowych ma większy wpływ na przyszłe sukcesy w życiu niż status finansowy rodziny.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz