Kim jest rodzic-helikopter?

Kim jest rodzic-helikopter?

rodzic
Z biegiem czasu zmienia się podejście do wychowania Dziecka. Nasi rodzice stosowali kary cielesne, w swoim postępowaniu kierowali się głównie własnymi odczuciami i intuicją. Robili też wiele rzeczy właściwie, pewnie nawet nie do końca zdając sobie z tego sprawę, jak np. pozwalanie Dzieciom na więcej swobody, akceptowanie jego potrzeby bycia bardziej samodzielnym czy nie zamykanie nas w „szklanej bańce”, przyzwalając nam na często zbyt bezpośredni kontakt z różnorodnymi bakteriami. W dzisiejszych czasach coraz częściej psycholodzy posługują się terminem „rodzic helikopter”, twierdząc, że takich rodziców przybywa.

Co ten termin tak naprawdę on oznacza?

Przede wszystkim wskazuje na nieustanne wiszenie nad Latoroślą. Kontrolowanie każdego kroku, wycieranie rączek po każdym kontakcie z potencjalnie brudnym przedmiotem. Jest to też swoistego rodzaju próba „zapobiegania” jakimkolwiek wypadkom czy nieprzewidzianym zdarzeniom, które są wpisanie w bycie Dzieckiem. Rodzic-helikopter jest też zawsze do dyspozycji Dziecka, nie szanuje własnych granic odrębności, pozwalając, by mały człowiek miał do niego nieograniczony dostęp o każdej porze dnia i nocy. Tacy rodzice wychodzą z założenia, że Dziecko ma prawo mieć 100% uwagi dorosłego bez jakiejkolwiek przerwy. Są to również Ci rodzice, którzy stawiają np. zajęcia dodatkowe Malucha ponad swoimi potrzebami czy życiem zawodowym. Większość z nich jest w stanie zrezygnować ze swoich planów na rzecz korzyści Dziecka.

Czy takie podejście się sprawdza?

Badania dowodzą, że taki rodzic jest idealnym rodzicem... do ukończenia przez Dziecko 3 roku życia. Po tym czasie, poprzez zbytnią otwartość na potrzeby Malucha, można tym skutecznie utrudnić mu proces usamodzielnienia się. Oznacza to, że takiemu Dziecku dużo trudniej jest zmierzyć się z rzeczywistością oraz pierwszymi trudnościami. Problemem może również okazać się zajęcie się „samym sobą”, w tym również samodzielne zjedzenie posiłku czy ubranie się.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz