Tak ministerstwo zachęca do poczęcia drugiego dziecka. A jak to się ma w praktyce?

Zależy nam na tym, aby rodzice wcześniej decydowali się na narodziny drugiego dziecka – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

rodzina 2 plus 1

Przyspieszać decyzję ma "Premia za drugie dziecko". Rozwiązanie to zakłada, iż jeżeli w ciągu 24 miesięcy od narodzin pierwszego dziecka rodzice zdecydują się na drugie, wydłużony zostanie im o trzy miesiące urlop rodzicielski. Urlop będzie płatny na poziomie 100 proc. Mają być też dodatkowe preferencje: żłobek i przedszkole.

- Narodziny drugiego dziecka w tak krótkim okresie to spore obciążenie. Jest dużo dodatkowych obowiązków opiekuńczych, pielęgnacyjnych. Małe dzieci częściej też chorują i są to dodatkowe obciążenia dla mamy i taty – wyjaśnia Elżbieta Rafalska.

Ministerstwo zwraca uwagę, że tzw. premia za urodzenie drugiego dziecka stosowana jest  np. w Austrii i Finlandii.

- W Polsce dominował model rodziny 2 plus 1 i wiele rodzin decydowało się na odwlekanie kolejnego macierzyństwa. Bywało, że na drugie dziecko było już za późno – przypomina minister Rafalska.

Zapewnia, że rodziny, w których w ciągu dwóch lat urodzi się drugie dziecko, mogą mieć zagwarantowane pierwszeństwo w żłobkach i przedszkolach.

TW

Komentarze (2)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Niezależna.pl
2018-04-18 22:45:58

Biorąc pod uwagę premie za urodzenia kolejnego dziecka przed upływem 24 miesięcy powinna być jakis dodatek dla mam które rodziły poprzez ( cc) mówiąc o wskazaniach nedycznych. Jeżeli zdecydują się na dziecko ryzykując życie swoje i dziecko. Trochę to niesprawiedliwe .. kobieta jeżeli chce ale nie może bo zdrowie nie pozwala.... Dzięki za przeczytanie do kobca.. pozdro

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Niezależna.pl
2018-04-18 22:39:40

A co jeżeli kobieta urodziła poprzez cesarskie cięcie ? Decyzja o poczęciu drugiego dziecka w okresie poprzedzającym 24 miesiące od " cesarki"( mówiąc o osobach które miały wskazania do tego ) jest niemozliwa.... Gdyby chciała to nie moze bo ogranicza ja możliwość zdrowotna.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz