Rodzicielstwo bliskości

Wyobraź sobie, że jesteś na bezludnej wyspie tylko ze swoim partnerem i Waszym dzieckiem. Nie macie nic, tylko siebie. Nie ma wózka, łóżeczka ani żadnej „cioci dobrej rady”. Jesteście zdani tylko na siebie. Właśnie do instynktu i natury odnosi się rodzicielstwo bliskości.

mama i dziecko

Rodzicielstwo bliskości jest terminem utworzonym przez amerykańskiego pediatrę Williama Searsa. To filozofia bycia rodzicem oparta nie na naukowych zasadach, ale na teorii przywiązania dziecka do opiekuna. Dziecko tworzy z rodzicami silną więź emocjonalną, która ma decydujący wpływ na całe jego przyszłe życie. Aby lepiej to zrozumieć, rodzice kierują się w swoim życiu pewnymi zasadami, aby „lepiej zgrać się ze swoim dzieckiem”, „być konsekwentnie wrażliwym na jego potrzeby”, a także być „dostępnym fizycznie i emocjonalnie”. Dr Sears zaznacza, że rodzicie powinni mieć silną więź emocjonalną między sobą, dopiero kiedy łączy ich miłość, mogą wychowywać dziecko w duchu rodzicielstwa bliskości. Jakie są filary rodzicielstwa bliskości? Przeczytaj dalej i przekonaj się, jak rodzicielstwo bliskości jest znajome.

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Meei
2015-07-02 20:16:58

re: Rodzicielstwo bliskości

Spanie z dzieckiem? Według mnie to nie jest dobry pomysł. Uważam, że to całkowicie rujnuje intymność pomiędzy małżeństwem, która i tak poprzez ciążę, poród i pojawienie się dziecka znacznie się zmniejszyła (wiadomo, złe samopoczucie kobiety, zmęczenie, cała uwaga skupia się na dziecku...)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz