Rola ojca w wychowaniu chłopca

Współcześnie dość sporny temat różnic międzypłciowych, a dokładniej zacierania się ich w rolach społecznych, odbija się szerokim echem w sposobie wychowania dzieci.

a

W życiu Mamy każdego chłopca nadchodzi kiedyś moment, gdy jako kobieta nie jest w stanie spełnić wszystkich oczekiwań swojego syna. Nie ma co ukrywać - różnimy się. Kobiety i mężczyźni odmiennie postrzegają świat, więc nic dziwnego, że w wychowaniu małego mężczyzny są wyzwania, którym po prostu nie jesteś w stanie sprostać. Co robi wtedy mądra Mama? Oddaje pałeczkę wychowawczą Tacie. A mądry Tata z dumą ją przyjmuje.

O różnicach

Współcześnie dość sporny temat różnic międzypłciowych, a dokładniej zacierania się ich w rolach społecznych, odbija się szerokim echem w sposobie wychowania dzieci. Nie ukrywajmy, że kobiety częściowo podbiły typowo męski rynek pracy i stwierdziły, że generalnie, to mężczyzna wcale im do życia nie jest potrzebny. A już na pewno nie w kwestii utrzymywania rodziny. Uszczelkę i żarówkę też już potrafimy same wymieniać. I o wychowywaniu dzieci wiemy przecież wszystko. Ogólnie rzecz biorąc, potrafimy być w pełni samodzielne i samowystarczalne. Możemy obyć się bez męskiego wsparcia. Czy chcemy? To już inna sprawa. Ale prawda jest taka, że możemy. No i dobrze! W różnych sytuacjach życiowych zginęłybyśmy marnie, gdyby nie ta zdolność niezależności. Każda z nas posiada cechy typowo kobiece, ale i typowo męskie. I nie mam tutaj na myśli predyspozycji do roli kury domowej (wolę określenie domowy orzeł), lecz cechy, które ewolucyjnie są typowe dla każdej z płci.

Tym samym, kobieta została biologicznie przygotowana do rodzenia i opieki nad potomstwem, a mężczyzna do płodzenia potomków i szeroko rozumianej walki o byt (zdobycie pożywienia, obrona przed dzikim zwierzem, budowa schronienia). Jednocześnie słabsza fizycznie niewiasta została obdarzona umysłem i wdziękiem, który miał dopomóc jej w znalezieniu odpowiednio silnego dżentelmena, pod którego skrzydłami miała się schronić i skupić na pielęgnowaniu siebie i dzieci. Brzmi idealnie, czyż nie?

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Scaal
2015-02-12 20:57:41

re: Rola ojca w wychowaniu chłopca

Brawo za bardzo ładne ujęcie tematu - właśnie takie, jakie powinno być w życiu u każdego - tekst podsunęła mi żona, za co jestem Jej wdzięczny :)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz