Mało urlopów ojcowskich, płacą za to mamy

Polacy coraz chętniej korzystają z płatnego urlopu na opiekę nad dzieckiem.

mama na uropie

W ciągu trzech lat o 40 proc. zwiększyła się liczba urlopów rodzicielskich i ojcowskich. W pierwszym półroczu 2017 r. rekordowo dużo osób zdecydowało się na tego typu urlop. Rodzicielski wybrało 273,1 tys. uprawnionych, czyli o 10,8 tys. więcej niż w I półroczu 2016 r. i aż o 74,4 tys. więcej niż w analogicznym okresie 2014 r. - wzrost o 37,4 proc. Z kolei urlop ojcowski wykorzystało 73,1 tys. mężczyzn - wzrost o 15,2 proc. w ciągu roku i aż o 43 proc. w porównaniu z 2014 r.

Na tak intensywny wzrost korzystania z płatnej opieki nad dzieckiem wpłynęło kilka czynników. Przyczynił się do tego program 500+ - zapewnia lepsze zabezpieczenie socjalne rodzinom, co przekłada się na podjęcie decyzji o powiększeniu rodziny. Ale wpływ miała też sytuacja na rynku pracy.

- W ostatnich latach bezrobocie spadało i dziś utrzymuje się na rekordowo niskim poziomie. Rodzice nie obawiają się więc już tak bardzo tego, że jeśli zdecydują się na długi urlop rodzicielski, to po powrocie stracą zatrudnienie i trudno im będzie znaleźć nowy etat – wyjaśnia dr Witold Śmigielski z Zakładu Demografii i Gerontologii Społecznej Uniwersytetu Łódzkiego.

Eksperci podkreślają, że zmieniło się także podejście pracodawców wobec uprawnień rodzicielskich.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz