Klitoridektomia, czyli rytualne obrzezanie, dotyka 6 tys. dziewczynek dziennie [VIDEO]

Około 200 mln kobiet na całym świecie zostało okaleczonych w wyniku rytualnego obrzezania, którego dokonuje się bez z znieczulenia na dziewczynkach w wieku 5 lat.

Dziewczynka

Klitoridektomia, zwana też obrzezaniem kobiet oraz wyrzezaniem, to okaleczenie żeńskich narządów płciowych polegające na częściowym lub całkowitym usunięciu łechtaczki, czasem również warg sromowych mniejszych. Praktykowane ze względów religijnych lub estetycznych u Egipcjan oraz wśród niektórych ludów afrykańskich, a także wśród irackich Kurdów i części ludności Jemenu.

Obrzezanie kobiet to także obyczaj, który nie ma nic wspólnego z religią. Występuje wśród wielu ludów Afryki, Ameryki Południowej, państw Azji Południowo-Wschodniej z regionu Jawy, Borneo, Nowej Gwinei i Australii oraz wysp Pacyfiku. W ekstremalnych przypadkach klitoridektomia polega na usunięciu łechtaczki, warg sromowych i skóry ze ścianek pochwy oraz zaszyciu, co najmniej częściowym, samego wejścia do pochwy. Pozostawiony niewielki otwór umożliwia jedynie wydostawanie się moczu i krwi menstruacyjnej. Ten rodzaj obrzezania jest określany, według terminologii Światowej Organizacji Zdrowia, jako obrzezanie trzeciego typu.

Dziś rytualne okaleczanie żeńskich narządów płciowych praktykowane jest w prawie 30 krajach - głównie afrykańskich.

Obecnie na świecie żyje 200 mln kobiet okaleczonych na skutek obrzezania. Szacuje się, że każdego dnia ofiarą tego rytuału pada 6 tys. dziewcząt.

Praktyki są częścią codziennego życia wielu afrykańskich krajów. Zwykle pozostają traumą na całe życie. Rytuał wykonywany jest u kilkuletnich dziewczynek, są one w drugiej lub trzeciej klasie szkoły podstawowej. Proces dokonywany jest przez starszą i doświadczoną kobietę, często „akuszerkę”, bez żadnego przeszkolenia medycznego.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz