Ja saaam!!! Kilka słów o kształtowaniu się samodzielności u dziecka

Nie próbujcie wyręczać samodzielnych maluchów - konsekwencje są natychmiastowe!

samodzielność dwulatka

 

Poranek. Zaspana podchodzę do okna, by odsłonić żaluzje. Nagle z sennego otępienia wyrywa mnie głośny krzyk: Ja! Jaaaaaaaaa!!! Jak poparzona odskakuję od żaluzji, żeby moja dwuletnia córka mogła odsłonić je osobiście. Nie sięga do sznurka: Nie! Pomóóóóóóóż!!! Pomagam i niepewnie proponuję, byśmy razem poszły obudzić rybki, ponieważ boję się sama włączyć światło w akwarium, by nie powtórzyła się sytuacja zaistniała przy żaluzjach...

Tak, moje dziecko ma dwa lata. Dokładniej: 2 lata i 7 miesięcy. Już jakiś czas temu przyszedł w jej życiu czas na dążenie do samodzielności i trzeba przyznać, że w swoim dążeniu jest bardzo konsekwentna.

Naturalny etap rozwoju

Dla dziecka dwuletniego, które opanowało już swobodne przemieszczanie się i zddaje sobie sprawę z bycia odrębnym człowiekiem bardzo ważna jest możliwość decydowania o sobie. To dlatego nie zgadza się na większość rzeczy, o które proszą je dorośli. Maluch uważa się już za tak dorosłą osobę, że chce sam wykonywać wszystkie czynności, w których do niedawna wyręczali go rodzice. O dziwo prawie nigdy nie dotyczy to sprzątania po sobie zabawek... Dziecko zaczyna samo się ubierać, zakładać buty, myć zęby czy czesać włosy. Jednak to nie wszystko – zaczyna także: wyrywać tacie wiertarkę w celu skręcenia szafki, mamie zabierać nóż, którym zamierza pokroić pomidora i sięgać po kocią szczotkę, by uczesać nieszczęsnego zwierzaka, wyrywając mu kłaki. Stawanie się niezależnym ma swoje blaski i cienie... Nie jest łatwo ograniczyć zapędy małej Zosi-samosi, a niekiedy zrobić to trzeba dla jej własnego bezpieczeństwa. Rola rodzica polega tu przede wszystkim na wspieraniu malucha i pozwalanie mu na robienie samemu wszystkiego, co fizycznie nie przerasta jego możliwości. Jeśli nie ma takiej potrzeby, nie pomagajmy.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz