Chcesz, by twoje dziecko było szczęśliwe? Naucz je tych 7 rzeczy!

Okazuje się, że łatwiej to osiągnąć niż mogłoby się wydawać.

wychowanie

Amerykański pisarz Stephen R. Covey, autor bestsellerów i mówca motywacyjny uznany niegdyś za jednego z 25 najbardziej wpływowych Amerykanów wg magazynu Time, zapewniał, że wystarczy kilka dobrych praktyk, by nasze życie było lepsze, a my szczęśliwsi. W 1989 roku ukazała się książka opisują jego autorską metodę „7 nawyków skutecznego działania”.

Syn Coveya - Sean poszedł o kok dalej i przekonuje, że takich nawyków można się nauczyć już w dzieciństwie. Dobrze "przygotowane" dziecko ma szansę wejść w dorosłe życie już z dobrymi nawykami. Co to za nawyki? Przeczytajcie!

Nawyk nr 1: Poczucia sprawstwa

Dorośli często mają zakusy, by od samego początku uczyć dzieci bierności i podejmować za nie wszystkie decyzje. Zaczyna się np. od karmienia na siłę, czy odmawiania dzieku podejmowania samodzielnych decyzji na temat ubioru. Do tego wszytskiego "premiowane" jest posłuszeństwo: „pocałuj ciocię”, „powiedz wierszyk” i dokładne wykonywanie poleceń. Zamiast swobodnej twórczości dostają kolorowankę i ważne, by nie wyjechały za linię. Maluch, który próbuje się temu przeciwstawić albo ma własną wizję, szybko zyskuje łatkę “niegrzecznego.”

Skuteczny nawyk: Bądź proaktywny!
Zły nawyk: „Nie wychylaj się”, „Siedź cicho, nikt cię o zdanie nie pytał”, a także: „Nie biegaj się, bo się spocisz”, „Nie wchodź, bo spadniesz” i „Nie ruszaj, bo popsujesz”

Nawyk nr 2: Planowania

Dzieci są bardzo ciekawe, co je czeka i uwielbiają planować, ale mają też swoje sprecyzowane plany i oczekiwania. My, dorośli zazwyczaj mamy własną wizję i rzadko kiedy pytamy maluchy o ich wizję. Często nasze wyobrażenia są tak silne, że trudno nam zaakceptować odmienny pomysł dziecka, np. na edukację.

Skuteczny nawyk: „Zaczynaj z wizją końca!” – planuj w krótkiej i odległej perspektywie
Zły nawyk: „Rób, co ci mówię” – odtwarzaj, ale nie planuj

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-08-14 06:15:30

Nie biegaj sie?

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz