Gdy polecenie jednym uchem wpada, a drugim wypada...

Czasem dzieci niby słyszą, ale nie słuchają. Jak sobie z tym radzić?

jak mówić do dziecka

Nierzadko mamy wrażenie, że dziecko słyszy polecenie, ale zupełnie nie reaguje. Jakby komunikat gdzieś ginął w międzyczasie. Warto wiedzieć, że problem nie wynika z tego, że dziecko nie chce lub nie umie słuchać. Najpewniej to ty źle konotujesz polecenie. Co robić by to, co mówisz, trafiało do dziecka? Podpowiadamy!

Zbyt dużo

Najczęstszym i najpoważniejszym błędem rodziców jest wydawanie zbyt wielu poleceń naraz. Dziecko, które słyszy zbyt wiele poleceń, w rzeczywistości słyszy szum. Maluch najzwyczajniej w świecie nie wie, czego rodzic od niego oczekuje, a najczęściej też nie pamięta, o co je poproszono. Drugim rodzicielskim przewinieniem jest to, że rodzic od razu nie sprawdza, czy to, co poprosił, zostało wykonane, w ten sposób dziecko uczy się tylko jednego, że nie musi robić tego, co każesz dziecku robić.

Co robić? Staraj się wydawać dziecku jedno polecenie na raz. Im dziecko mniejsze, tym bardziej szczegółowe powinno to być polecenie, np. dla starszaka wystarczy “Posprzątaj pokój”, ale maluchowi powiedz bardziej konkretnie “Posprzątaj klocki”. Gdy dziecko wykona zadanie, skontroluj i dopiero wydaj kolejne zadanie.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz