Co spowoduje program Mama plus?

Może być tak, że nie urodzi się więcej dzieci, a program spowoduje odpływ kobiet z rynku pracy – ostrzegają eksperci.

kobiety w pracy

Czy zmiany rzeczywiście będą miały pozytywny wpływ na sytuację rodzin w Polsce?

- Na podstawie badań przeprowadzonych w innych krajach, można przypuszczać, że w wyniku wprowadzenia premii za szybkie urodzenie drugiego dziecka urodzi się więcej dzieci, ale będą to tylko przyspieszone urodzenia, które i tak by się pojawiły, nawet gdyby programu nie było, tyle, że nieco później - twierdzi dr Anna Kurowska z Instytutu Polityki Społecznej UW.

Kobiety nie będą więc rodziły więcej dzieci w całym cyklu swojego życia. Przyspieszanie urodzenia drugiego dziecka może natomiast skutkować dłuższą przerwą w pracy matki i pogarszać jej sytuację na rynku pracy – prognozuje ekspertka od polityki rodzinnej.

- Polityka, która jest obecnie prowadzona, ma swoje zalety, ale długofalowo jest nie do utrzymania. W przyszłości nie przyniesie efektu w postaci dzietności i będzie ogromnym obciążeniem dla budżetu. Różnica pomiędzy patriarchalnym a równościowym modelem polityki prorodzinnej nie sprowadza się tylko do ideologii. Musimy wspierać aktywność zawodową obojga rodziców, także kobiet, ponieważ jest to konieczne z ekonomicznego punktu widzenia – ocenia dr Anna Kurowska.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz