Sposób na `złośliwe` dziecko

Powtarzasz, prosisz, a dziecko swoje... ileż można wytrzymać?

niegrzeczne dziecko

Cierpliwość rodzica ma swoje granice. Prosisz, nakłaniasz, a malec robi wszystko na opak. Do tego nieraz marudzi, kopie i krzyczy. I jak tu nie pomyśleć, że malec cię testuje, sprawdza i w dodatku jest złośliwy, tak bardzo złośliwy? Zawsze wybiera "ten" najgorszy moment, by wypróbować swoje dziecięce sztuczki. Na szczęście są sposoby na takich małych złośliwców. Co zrobić, by poradzić sobie ze `złośliwym` dzieckiem?

Zacząć od siebie! Ile razy zdarzyło ci się zirytować na dziecko, gdy malec nie radzi sobie z emocjami, ile razy podniosłaś głos gdy maluch nie był w stanie zrobić tego, co ty byś chciała, by zrobił w danej chwili, ile razy wściekłaś się na atak furii dziecka... Często zapętlamy się na "złym" zachowaniu dziecka, ale sami nie szukamy wyjścia z sytuacji: Bo on jest niegrzeczny, bo ona się nie słucha. Oczekujemy, że dziecko się zmieni, jednocześnie nie pomagając dziecku w żaden sposób.

Zbyt często zakazujemy i nakazujemy, a zbyt rzadko tłumaczymy. Zbyt często naszymi reakcjami pokazujemy dziecku, że jest złe, a za rzadko dajemy wsparcie w trudnych chwilach. Oczekujemy od dzieci, by wszystko rozumiały i pamiętały zapominając, że nasze pociechy są dopiero na początku swojej drogi, dopiero się uczą norm i zasad.

Paradoksalnie te kompetencje, których maluch jeszcze nie posiada, a odpowiadają za logiczne zdolności czy zrównoważone zachowania, odpowiadają za złośliwość i manipulację. Dokładnie to samo sprawia, że dziecko nie zawsze potrafi odnaleźć analogię do zasad, które może już wcześniej poznał, a także spawia, że maluch nie jest w stanie manipulować innymi. 

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-03-14 19:37:09

Moje dziecko ma8lat i dozo gra na kaputerze co mam robic.

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz