Strach ma wielkie oczy? Dla malucha nawet bardzo wielkie!

Choć czasem wydaje się nam, że dziecko przesadza, warto pomóc maluchowi w jego małej-wielkiej walce.

strach

Nie przesadzaj! To nic takiego! Nie zmyślaj! Zdarzyło ci się kiedyś tak powiedzieć do dziecka? To najgorsze, co dziecko może usłyszeć w chwili, gdy potrzebuje najbardziej zrozumienia. Lęk jest normalnym elementem naszego życia i każdy z nas ma prawo do jego przeżywania. Ty, gdy się boisz, idziesz się wygadać, a dziecko... no właśnie co może zrobić dziecko?

W dzisiejszych czasach dostęp do nowoczesnych mediów sprawia, że dzieci częściej i bardziej się boją. Badacze dostrzegli dużą zmianę w tym obszarze w przeciągu ostatnich 20 lat. Dlatego niezwykle ważne jest, by dziecko miało szansę skutecznie poradzić siebie ze strachem, by uzyskało wsparcie ze strony dorosłego. Często niestety dorośli nie daję dziecku przestrzeni na okazywanie leku. Zapominają, że maluchy inaczej przeżywają takie emocje i także ma do nich prawo.

Zrozumienie dla dziecięcych lęków

Często rodzice każą dziecku stawiać czoła temu, co ich przeraża. W ten sposób maluch ma się uczyć. Tymczasem rozwiązanie takie nie jest najlepsze dla najmłodszych. Dziecko znacznie bardziej potrzebuje miłości, empatii i wsparcia, a nie popychania w kierunku tergo czego się boi.

Niektóre dzieci z lękiem radzą sobie poprzez agresywne zachowania. Złe zachowanie ma zamaskować smutek, wstyd, a nawet brak wiary w siebie. Dlatego niezwykle ważne jest pomaganie dziecku w szczerym wyrażaniu emocji, w tym lęku. Do lęku ma prawo każdy, a w wychowaniu szczególnie chłopców, rodzice uczą dziecko ukrywania słabości.

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz