Strachy na Lachy

Jak nauczyć dziecko radzić sobie ze strachem? Jeśli Twój brzdąc boi się wody, psów lub pająków, możesz skorzystać z kilku zawartych w tym artykule wskazówek, aby pomóc mu stawić czoła jego lękom.

słodziak

Nauczenie się radzenia sobie z lękiem może być trudne, zwłaszcza dla małego dziecka.  Weźmy na przykład taki problem, jak strach przed wodą. Gdy dziecko podczas zabawy na basenie czy nad jeziorem doświadczy podtopienia, efekt tego może być taki, że będzie odmawiało nawet zamoczenia głowy podczas mycia. Takie sytuacje w dzieciństwie u wielu ludzi wywołują paniczny lęk przed pływaniem nawet już w dorosłym życiu, choć czasem samego zdarzenia z dzieciństwa może się nie pamiętać. Wystarczy nagła utrata gruntu pod nogami w wodzie i trauma gotowa. Do dzięcięcych lęków można zaliczyć wiele: lęk przed wodą, lęk przed lekarzem lub dentystą, lęk przed zwierzętami, owadami lub ciemnością i wiele innych.

Na podstawie porad doktor Morgyn Beckman, psychiatry z Uniwersytetu w Illinois, opracowałyśmy kilka wskazówek dla rodziców, które ułatwią przezwyciężyć lęki u dziecka.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz