Szkolny tornister - wybierz go z głową

U coraz większej liczby dzieci diagnozuje się choroby narządów ruchu. Jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie, mamy szansę ochronić nasze pociechy przed wadami postawy. Jak? Między innymi dbając o to, by szkolny plecak był dobrze dobrany i nie za ciężki.

plecak

Wady postawy obserwowane w wieku dziecięcym i młodzieńczym mogą w przyszłości skutkować różnego rodzaju dysfunkcjami kręgosłupa i przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Wszystkie elementy narządu ruchu są w pewnym stopniu od siebie zależne, w związku z czym zaburzenie prawidłowej pracy jednego z nich, negatywnie wpływa na pracę pozostałych. Następstwem tego mogą być dolegliwości bólowe i podatność na różnego rodzaju urazy. Dlatego też podkreśla się rolę profilaktyki i wczesnej korekcji wad postawy.

Proces tworzenia się krzywizn kręgosłupa może jednak zostać zaburzony. Efektem tego mogą być wady postawy, które niestety są coraz częstsze wśród dorastających dzieci i młodzieży. Najczęstszymi wadami dotyczącymi kręgosłupa są skoliozy oraz tzw. wady w płaszczyźnie strzałkowej (płaszczyzna przód - tył). Skolioza polega na wygięciu kolumny kręgosłupa w bok z jednoczesną jego rotacją osiową. W płaszczyźnie strzałkowej najczęściej obserwuje się zwiększenie kifozy piersiowej (tzw. plecy okrągłe) oraz zmniejszenie krzywizn w części piersiowej i lędźwiowej (tzw. plecy płaskie).

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz