Szwecja zmaga się z małżeństwami dzieci

Małżeństw z udziałem dzieci jest prawdopodobnie dużo więcej, niż mówią oficjalne statystyki, gdyż wiele przypadków nie jest zgłaszanych.

Małżeństwo

Szwecja w 1973 r. zakazała zawierania małżeństw przez osoby poniżej prawnie określonego wieku i tylko w niektórych przypadkach można uzyskać zwolnienie z tego zakazu. Wraz z falą uchodźców w 2015 r., małżeństwa z udziałem nieletnich stały się jednak poważnym problemem w kraju Trzech Koron.

Według oficjalnych danych to rzadkie zjawisko. Raport Szwedzkiej Agencji ds. Migracji z 2016 r. odnotowuje jedynie 132 przypadki wśród ubiegających się o azyl, którzy w momencie przybycia do Szwecji deklarowali, że są w związku małżeńskim. Większość z nich przybyła z Syrii, Afganistanu i Iraku. Po 1 sierpnia 2015 r., wraz z falą uchodźców, w ciągu zaledwie roku do Szwecji napłynęło 163 tys. azylantów. Rzeczywista liczba małżeństw z udziałem dzieci jest więc prawdopodobnie dużo większa.

Zobacz: Małżeństwo z przymusu

Szwecja nie poradziła sobie z poinformowaniem przybywających tu ludzi o tym, jak działa nasz system, jakie poglądy ma nasze społeczeństwo na prawa dziecka, równość płci, politykę rodzinną oraz obowiązki rodziców i opiekunów. Z jednej strony jesteśmy dumni z tego, że chronimy prawa dzieci i promujemy podejście skupiające się na dobru dziecka, a z drugiej pozwalamy na to, aby dzieci pochodzące z innych krajów były wydawane za mąż za starszych mężczyzn – mówi Juno Blom, krajowa koordynatorka do spraw przeciwdziałania "zbrodniom honorowym” i prześladowaniom.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz