To jakie będzie twoje dziecko, zależy tylko od ciebie!

Wszystko wyjaśnia tzw. teoria przywiązania.

Teoria przywiązania

John Bowlby jako pierwszy opisał teorię przywiązania. Według brytyjskiego psychoanalityka relacje rodzica z dzieckiem szczególnie we wczesnym stadium życia są kluczowe dla jego późniejszych związków partnerskich.

Według Bowlby’ego noworodek jako bezradna istota całkowicie podlega opiekunom, a ich zadaniem jest zaspokajanie jego podstawowych potrzeb. Kluczowe jest pierwsze 12 miesięcy życia.

W ciągu pierwszych ośmiu tygodni niemowlę wydaje dźwięki, by zwrócić uwagę osoby, która potencjalnie może zaspokoić jego potrzeby. Z czasem u dziecka można zauważyć różnice w zachowaniu w stosunku do głównego opiekuna, zazwyczaj mamy dziecka. Od szóstego miesiąca do około drugiego roku życia dziecko przywiązuje się zdecydowanie do jednego rodzica tego, który zaspokaja jego potrzeby i daje poczucie bezpieczeństwa. Teoria przywiązania uwzględnia trzy główne typy: stabilny (oparty na poczuciu bezpieczeństwa), unikający oraz lękowo-ambiwalentny.

Typy przywiązania - o tym powinna wiedzieć każda matka! Więcej >>>

Najlepszym sposobem na określenie stylu przywiązania między dzieckiem a rodzicem jest tzw. Procedura Dziwnej Sytuacji (ang. The Strange Situation Protocol), której autorką jest psycholog Mary Dinsmore Ainsworth.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-05-01 19:54:56

:)

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz