Tradycyjna rodzina szkodzi dzieciom? Psychiatrzy alarmują!

Żeby się zdrowo rozwijać, dziecko potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i stałości w opiece nad nim… polskim rodzinom tego brakuje.

rodzina

Specjaliści z Centrum Psychiatrii dla Dzieci i Młodzieży w Sosnowcu przyjrzeli się polskim rodzinom. Nie od dziś wiadomo, że dziecko, by prawidłowo się rozwijać, potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i stałości w opiece. Dziecko potrzebuje, aby jego opiekunowie byli dla niego autrytetami - rodzicami. Współczesna polska rodzina jednak taka nie jest. Specjaliści zauważają kryzys tradycyjnego modelu rodziny. Rodzice coraz częściej mają problem z odnalezieniem się w roli, nie bez znaczenia jest deficyt kontaktu między dziećmi a rodzicami. Psychiatrzy widzą te problemy w pracy ze swoimi pacjentami i alarmują: To jest przyczyna zaburzeń u dzieci!

Okazuje się, że nowoczesne formy komunikacji niekorzystne wpływają na relacje rodzic- dziecko. Problem jednak jest bardziej złożony. Z jednej strony coraz więcej rodziców, którzy mają zapewnić stabilizacje,  czuje się niepewnie. W nasz krajobraz już bardzo mocno wypisany jest obraz rodzica i dziecka wpatrzonego w tablet lub telefon. Kierunek taki może być tragiczny w skutkach, ostrzegają specjaliści. Znaczenie częściej jest to telefon, tablet czy media społecznościowe, a coraz rzadziej rozmowa tworzą w twarz. Rodzice, chcąc być fajni i często zacierają się granice między byciem rodzicem a koleżanką czy przyjacielem. Jak zauważają specjaliści z Sosonowca już często dzieci w wieki 4-5 lat są stawiane w roli partnera do rozmowy, co generuje problemy emocjonalne i wychowawcze. Rodzice często nie radzą sobie wychowawczo z dziećmi.

- Poprzez brak bezpośredniego kontaktu, mniejszą dostępność rodziców, pozbawiamy się możliwości regulowania kwestii emocjonalnych i wielu rzeczy w relacjach, które rzutują później na problemy emocjonalne – mówi konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dzieci i młodzieży Ireneusz Jelonek. 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz