Rząd wpłacał pieniądze na konta dzieci, o czym nie wiedzieli nawet rodzice

Zaskoczeni rodzice w Wielkiej Brytanii dowiedzieli się, że ich dziecko może mieć odłożone 1000 funtów (ok. 5 tys. zł) na koncie bankowym.

Oszczędności

Jeśli twoje dziecko urodziło się między 1 września 2002 roku, a 2 stycznia 2011 roku, to na jego nazwisko w banku może być odłożonych nawet 1000 funtów – dowiedzieli się rodzice w Wielkiej Brytanii. Miliony rodzin nadal może nie być tego świadomych.

Pieniądze, które znajdują się na kontach, zaczęły pojawiać się w momencie, gdy władzę w Państwie miała partia pracy, wtedy też ówczesny rząd wprowadził prawo nazwane "Child Trust Fund", które zachęcało rodziców do odkładania pieniędzy na przyszłość swoich dzieci.

- Nie wszyscy rodzice wiedzą, że ich dzieci mają takie konta, ponieważ nawet jeśli rodzic sam nie otworzył takiego konta dziecku, to rząd zrobił to za niego. Dlatego wiele osób w ogóle nie interesowało się tą sprawą. W praktyce wyglądało to tak, że rząd dawał rodzicom 60 dni na zdecydowanie, gdzie dokładnie umieścić otrzymane pieniądze. Jeśli rodzice byli zbyt zajęci, żeby to zrobić, to sam zadecydował za nich. Nie ma się co dziwić więc, że wiele z tych kont zostało zapomnianych – mówi Tomasz Kowalczyk z firmy Omni Claim, która zajmuje się odzyskiwaniem opłat bankowych.

Jak tworzył się majątek dzieci?

Każdy rodzic, który otwierał konto oszczędnościowe dla swojego potomka, otrzymywał voucher na 250 funtów, który trafiał na konto dziecka. Kiedy dziecko przekroczyło wiek 7 lat, rząd wpłacał na konto kolejne 250 funtów. Rodziny z niższymi dochodami mogły liczyć na podwojenie wpłacanych kwot, dlatego teraz mogą mieć na kontach nawet 1000 funtów.

Dane mówią, że nawet jeden na trzech rodziców nie podejmuje świadomej decyzji o zabezpieczeniu przyszłości finansowej swojego dziecka. Tak też było w programie "Child Trust Fund". Konta, na których łącznie może być 400 mln funtów, są więc zupełnie zapomniane. Program "Child Trust Fund" został w 2011 roku zastąpiony przez program Junior ISA, ale zgromadzone wcześniej środki pozostały na kontach, nadal na nich istnieją i procentują.

TW

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz