Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło rozporządzenie regulujące sprawy BHP w placówkach oświatowych. Zgodnie z nim, zajęcia w szkołach mają być zróżnicowane i równomiernie rozłożone w ciągu dnia. Przedmioty wymagające wysiłku intelektualnego będą odbywały się tylko do szóstej godziny lekcyjnej.
Zobacz: Bezpieczne dziecko w drodze do szkoły
Przepisy przewidują też, że gorące posiłki uczniowie będą konsumowali tylko w oddzielnych, specjalnie do tego przeznaczonych pomieszczeniach. Nie będzie można już podawać obiadów w salach lekcyjnych. Tak często dzieje się w szkołach, w których jest catering.
Każda szkoła powinna zapewnić także uczniom dostęp do wody pitnej. Ciężkie książki i zeszyty będą mogli oni zostawić w szafkach, które muszą być w każdej placówce.
Przerwa nie będzie mogła być krótsza niż 10 minut, a jej czas ma być uzgodniony z rodzicami i uczniami. W zamyśle chodzi o to, aby ustalić optymalny czas na zjedzenie posiłku w szkole podstawowej i średniej.
Duży nacisk położony został na kwestię bezpieczeństwa. Szkoła ma rejestrować każde wyjście uczniów inne niż wycieczka. Pracownicy szkół obowiązkowo odbędą szkolenia z udzielania pierwszej pomocy.
Zobacz: Pijany ojciec wiózł 2 dzieci
Przepisy dotyczące rozkładu zajęć, długości przerw i pierwszej pomocy mają wejść w życie od 1 marca 2019 r. Pozostałe w ciągu 14 dni od ich ogłoszenia.
TW