Wyłudzenia 500 plus nadal na porządku dziennym

Podejmowane przez rząd próby uszczelnienie 500 plus okazały się nie do końca skuteczne.

500zlotych

Zmiany w zasadach przyznawania 500 plus miały uniemożliwić wyłudzanie tego świadczenia przez osoby, którym nie przysługuje do niego prawo. Wrocławscy urzędnicy wykryli, że wyłudzenia nadal się u nich zdarzają, a oni nie są w stanie sprawdzić, czy wnioskodawcy nie oszukują, czy np. rzeczywiście samotnie wychowują dziecko.

Najważniejszą zmianą było wprowadzenie zasady, że samotny rodzic, który chce dostawać 500 plus, musi dostarczyć do gminy wyrok sądowy przyznający jego dziecku lub dzieciom alimenty o ustalonej wysokości.

Według miejskich urzędników z Wrocławia uszczelnienie systemu w praktyce nie sprawdziło się, ponieważ samotni rodzice mają sposoby, żeby obejść przepisy i nadal pobierać świadczenie, bez ustalenia sądowego alimentów.

- Wpisują we wniosku swojego partnera, z którym rzekomo wychowują dziecko, jakby robili to razem. W rzeczywistości nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, czy ktoś mieszka razem, czy nie i czy razem wychowuje dzieci - wyjaśniają urzędnicy.

Nowe przepisy dały też urzędnikom możliwość sprawdzenia, czy osoba podająca się za rodzica samotnie wychowującego dziecko i nie oszukuje. W wielu gminach zdarza się, że urzędnicy podpytują sąsiadów i zasięgają języka w miejscach pracy. Pytają o nowych partnerów i relacje z ojcem dziecka, a nawet styl życia.

Liczba świadczeń 500 plus wypłacanych w stolicy Dolnego Śląska zmniejszyła się jednak w ostatnich miesiącach z 33 tys. do 32 tys., ale 500 wniosków, składanych przez osoby samotne, nie zostało jeszcze rozpatrzonych.

Na tym przykładzie widać, że po wejściu w życie nowych przepisów uszczelniających nie nastąpił spadek liczby rodzin, które pobierają 500 plus - podkreślają eksperci.

tw

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Tami
2018-01-12 19:41:56

nie zawsze i t nie jset reguła. wiele dobrego dzieje się dzieki 500 plus. wystarczy sprawdzić np https://program500plus.org.pl/

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz