W Polsce jest 4 mln mam nieaktywnych zawodowo, bez perspektyw na dobrą emeryturę

Wychowują dzieci, mają bardzo mało wolnego czasu, cenią sobie swój komfort psychiczny i fizyczny, próbują wyszarpnąć z dnia godzinę na czytanie książki czy pójście na fitness.

mama pranie

Dzień zaczynają o 6 rano, kończą po położeniu dzieci do łóżka. Wykonują tzw. unpaid work, czyli niepłatną pracę. Ile zarabiałyby, gdyby robiły to zawodowo? 

Najwięcej, bo ponad 1/3 czasu, spędzają na sprzątaniu. Według portalu money.pl,  średnia płaca w tym zawodzie to ok. 2500 zł. 1/3 etatu to więc ok. 830 zł.

Nieco mniej czasu pochłania pomoc dzieciom przy odrabianiu lekcji i nauce. Przeciętne wynagrodzenie nauczycieli kształtuje się na poziomie ok. 4,5 tys. zł. Nieco mniej niż 1/3  wynagrodzenia to 1300 zł.

Następną w kolejności rzeczą jest gotowanie, które pochłania 1/4 aktywności dziennej. Przy założeniu, że kucharz za swoją pracę na cały etat dostaje 6,5 tys., zł, 1/4 etatu to ok. 1650 zł.

Mama pokonuje też  sporo kilometrów za kółkiem - odwozi dzieci do szkoły i po lekcjach przywozi je do domu. Gdyby pracowała na pełny etat jako taksówkarz, zarabiałaby 3,5-4 tys. zł. Przyjmując, że za kółkiem spędza 10 proc. swojego czasu, trafiłoby do jej kieszeni kolejne, uśrednione  375 zł.

Dodatkowa czynności w takich profesjach, jak pielęgniarka czy lekarz pierwszego kontaktu to dodatkowe 40 zł miesięcznie

Razem wychodzi więc za wykonywaną pracę 4545 zł. Takie proste dodawanie części pensji z różnych zawodów nie odnosi się do realnej sytuacji, nie da się bowiem pracować w kilku zawodach naraz. Ale daje to pewien pogląd na koszt pracy polskiej mamy.

TW

Komentarze (3)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Kamila
2018-04-02 23:05:02

Ja podziwiam kobiety ktore maja kilkoro dzieci i jeszcze pracują zawodowo. Te maja malo czasu dla siebie...

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Alicja
2018-04-01 22:25:17

Państwo też nie powinno pomagać.. Bo i dlaczego? Powinny jeszcze zasuwa do pracy

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz
Alicja
2018-04-01 22:22:50

Jak można policzyć rzeczy które robią dla siebie i swoich dzieci, które mają na własne swoje zyczenie.... Chciały to mają nie róbcie z kobiet takie bohaterki.... Chciały to mają....

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz