Wielkanoc okiem dziecka

Droga Mamo, jeśli myślisz, że Wielkanoc nie ma w sobie tyle atrakcji, co Boże Narodzenie, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Dowiesz się, co w czasie tych Świąt dzieciom podoba się najbardziej.

Wielkanoc z dzieckiem

Palma

Niedziela Palmowa rozpoczyna Wielki Tydzień. Pamiątką po uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, jest zabieranie symbolicznych palm do kościoła. Dzieci lubią iść z palmą na Mszę Św. Warto wyjaśnić dziecku, z czego w zasadzie składa się palma, to suszone kwiaty i młode pędy drzew. Kiedyś symboliczne bicie domowników poświęconą palmą miało przynieść szczęście, a palma stojąca w domu w wazonie miała chronić dom przed nieszczęściem. W niektórych regionach Polski są konkursy na największą palmę.

Świąteczne porządki

Na wiosnę, przed Wielkanocą, jak tylko błyśnie słońce, mamy po prostu pospolite ruszenie do mycia okien, trzepania dywanów. Nawet jeśli sama uciekasz przed tym obowiązkiem lub wywiązujesz się z niego wcześniej, dziecko na 100% dostrzeże sąsiadów przy tych pracach domowych i panią z bloku naprzeciwko, która będzie pucowała okna na wysokości 7 piętra. Przygotuj się na pytania „A dlaczego ona się tak wychyla i czy na pewno nie spadnie?”. Dawniej wierzono, że razem z kurzem i brudem, pozbywa się pozostałości zimy, chorób, nieszczęścia i złych duchów. Prace porządkowe w domach będą zbiegały się z pracami na trawnikach. Ja ze swojego dzieciństwa pamiętam jeszcze zwyczaj zamiatana ulicy przed Wielkanocą. Był to rytuał dla babć i małych dzieci.

Rzeżucha

To roślina należąca do kapusiowatych. Jest bardzo zdrowa, łatwo ją posadzić i rośnie szybko. Jej pielęgnacją może zająć się maluszek. Potrzebujesz opakowania lub dwóch nasion rzeżuchy. Trzeba do naczynia włożyć ligninę lub watę, nasączyć ją wodą i wysypać na nią nasionka, spryskać je wodą. Codziennie przez tydzień i kilka dni trzeba podlewać „uprawę” wodą. Będzie rosła szybciej, jeśli postawisz ją na parapecie. Rzeżucha może być dobrym pomysłem na czas oczekiwania na Wielkanoc i pięknie przyozdobi świąteczny stół.

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz