Wielkanoc z małym dzieckiem

Dzieci nie lubią zmian. Jak przygotowywać maluszka na te kilka dni pełnych wrażeń?

Wielkanoc

Małe dzieci wolą uporządkowaną przestrzeń i schematyczny porządek dnia. Dzięki rutynie dziecko jest spokojniejsze i czuje się bezpiecznie.  Odwiedzanie rodziny, inne potrawy, czy dekoracje mogą sprawiać, że dziecko może reagować płaczem lub złością. Ciężko o to w okresie przedświątecznym i świątecznym, jednak spróbuj uwzględnić potrzeby maluszka i nie tracić zupełnie głowy w szale przygotowań. Wielkanoc dla dziecka może także być przyjemna.

Przygotowania do Świąt

W miarę możliwości dawkuj wrażenia i przygotuj maluszka. Jeszcze przed Wielkanocą możesz zacząć opowiadać dziecku o tym, że niedługo będą Święta. Możesz poszukać książeczek na ten temat. Wracając do opowieści utrwalisz dziecku, że zbliża się Wielkanoc. Większe maluszki można zaangażować do przygotowań Wielkanocnych jak szykowanie dekoracji. Możecie kleić baranki czy kurczaczki z ciastoliny lub masy solnej. Jeśli maluch, jajka i farby to zbyt wiele zamieszania przed Świętami, możesz kupić styropianowe i pozwolić dziecku malować np. flamastrami. Jako wycięte z papieru, czy świąteczne kolorowanki i kredki, też na pewno sprawią wiele radości. Ozdoby mogą trafić do świątecznego koszyczka, albo ozdobić świąteczny stół.

Zaangażuj malucha do porządków, w czasie gdy ty sprzątasz, może swoją ściereczką także wycierać kurze czy zabawki. Jeśli masz odwagę i cierpliwość możesz dać dziecku do ozdobienia mazurek, na pewno będzie to wspaniała zabawa i zajmie malucha na dłuższą chwilę.

Nie panikuj, że nie zdążysz czegoś zrobić. Przecież mieszkanie nie musi idealnie błyszczeć, a twój stół uginać się od wielkanocnych wykwintnych dań. Rezygnacja z niektórych świątecznych przygotowań nadal może pozwolić ci cieszyć się świąteczną atmosferą, wszakże Wielkanoc powinna być spokojna i rodzinna. 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz