Zbadano, jak rodzinne posiłki wpływają na zdrowie dzieci

W rodzinach, które wspólnie spożywają posiłki, dzieci rozwijają się lepiej fizycznie i psychicznie, a także mają lepsze samopoczucie.

posilek rodzinny

82 proc. Polaków deklaruje, że spożywanie wspólnych posiłków z rodziną jest dla nich bardzo ważne. Wielu naszych rodaków podkreśla, że jedzenie w samotności nie jest tak satysfakcjonujące, jak posiłek w gronie rodziny. Przyznaje, że jeśli konsumuje samotnie, to najczęściej spowodowane jest to koniecznością.

W konsumpcyjnym świecie, rozumianym jako nastawienie na pieniądze i dobra materialne, wspólne biesiadowanie nie jest jednak łatwe. Jak pokazują np. wyniki jednego z ostatnich badań brytyjskich, 1/5 rodzin na Wyspach nigdy nie jada razem.

Tymczasem wyniki badania Lindy Pagani i doktorantki Marie-Josée Harbec z Université de Montréal w Kanadzie świadczą, że dzieci, które jadają wspólnie z rodziną, zyskują długotrwałe korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Badacze przyjrzeli się długoterminowemu wpływowi wspólnego dzielenia się czasem w trakcie posiłków. Zbadano grupę dzieci urodzonych w tym samym roku. Regularnie śledzono ich rozwój, aby odkryć, jak posiłki rodzinne w wieku 6 lat przekładały się na dobrostan dziecka w wieku lat 10.

Badanie wykazało, że w sytuacji, gdy w wieku 6 lat jakość wspólnych posiłków rodzinnych była lepsza, to w wieku 10 lat dzieci wykazywały wyższy poziom ogólnej sprawności, miały większe umiejętności społeczne, były mniej agresywne i nie wykazywały skłonności przestępczych.

- Obecność rodziców w czasie posiłków może zapewnić małym dzieciom bezpośrednie kontakty towarzyskie, dyskusje na temat spraw społecznych i codziennych problemów oraz właściwe uczenie się prospołecznych interakcji w znanym i bezpiecznym emocjonalnie otoczeniu. Doświadczenie pozytywnych form komunikacji może pomóc dziecku w lepszym komunikowaniu się z osobami spoza rodziny. Nasze wyniki badań sugerują, że posiłki rodzinne są nie tylko wyznacznikiem jakości środowiska domowego, ale są również łatwym dla rodziców sposobem poprawy samopoczucia dzieci – wyjaśnia Lindy Pagani.

 

Komentarze (1)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz

Anonim
2017-12-16 00:35:05

Jeżeli tak jest, że rozmowy przy wspólnych posiłkach z dziećmi lepiej rozwijają słownictwo niż czytanie dziecku książki, to powinno się o tym wszędzie głośno mówić

Zgłoś do usunięcia Odpowiedz