Na czym polega rodzicielstwo oparte na zaufaniu?

Rodzice boją się zaufać dziecku, tymczasem to najlepsza droga do "stworzenia" samodzielnego człowieka.

dziecko, tata, skok w ramiona

Na czym polega rodzicielstwo oparte na zaufaniu?

Jeszcze dziś wielu rodziców zamyka się na poczucie zaufania i szacunku wobec własnego dziecka. Uważają, że należą się one im, osobom dorosłym, znającym życie i stanowiącym autorytet. Jak można szanować decyzje i wybory niedojrzałego jeszcze dziecka? Co ono wie o zagrożeniach, o czyhających niebezpieczeństwach, o konsekwencjach źle podjętych decyzji? Jak ono śmie oczekiwać od nas szacunku, kiedy jest jeszcze tak niemądre i infantylne? Zaufać dziecku? To znaczy chyba stracić rozum!

Tymczasem wiele badań naukowych dowiodło, że rodzicielstwo oparte na zaufaniu najsilniej wspiera swobodny rozkwit dziecięcego instynktu samokształcenia, motywacji i dyscypliny. Dzieci obdarzone zaufaniem rodziców i pozbawione ich nieustannej kontroli, same regulują kontrolę wobec własnych zachowań i ustalają ich autonomiczne granice. Czy nie mieliście okazji przekonać się o tym we własnym życiu? Kiedy rodzic akceptował nasz wybór i decyzję, to właśnie wtedy nie chcieliśmy go zawieźć, a także pragnęliśmy udowodnić, że nasz wybór był słuszny. Za smak porażki obarczaliśmy siebie, a niekiedy, skruszeni, przyznawaliśmy: - Wiesz, mamo, miałaś rację...

Jakie są wyznaczniki rodzicielstwa opartego na zaufaniu?

  1. Rodzice pozwalają swoim dzieciom swobodnie się bawić i poznawać świat, podejmować decyzję i ryzyko, uczyć się na błędach.
  2. Nie starają się nimi kierować, ani kontrolować, ponieważ ufają, że same potrafią to zrobić.
  3. Dają im oparcie, szacunek oraz zapewniają warunki niezbędne do życia, ale nie ograniczają ich wolności, odwagi, spontaniczności i prawa do samostanowienia.
  4. Wspierają ich rozwój, jednak unikają wskazywania konkretnej i jedynie słusznej drogi. Pozostawiają dziecku wybór.
  5. Pomagają osiągnąć konkretne cele, ale tylko wtedy, kiedy dzieci ich o to poproszą.
  6. Sami są dla nich przykładem.

Rodzicielstwo oparte na zaufaniu, daje dzieciom następujący przekaz:

Jesteś pełnowartościowym człowiekiem. Możesz na sobie polegać. Znasz swoje umiejętności, ale i ograniczenia. Poprzez zabawę i eksplorowanie świata nauczysz się tego, czego potrzebujesz. Twoje potrzeby są dla nas ważne. Twoje opinie mają dla nas znaczenie. Jesteś odpowiedzialny za swoje błędy i ufamy, że potrafisz uczyć się na nich. Jesteśmy po twojej stronie, nie przeciwko tobie.

Rodzice, którzy opierają swój styl wychowania na zaufaniu, nie prowadzą swoich dzieci za rękę, lecz pozwalają im na kierowanie swoim rozwojem i samodzielne odkrywanie otaczającego świata.

jw

 

 

 

Komentarze (0)

Pozostaw pole puste, aby dodać komentarz jako anonim.

Opcjonalnie

Wpisz wynik równania, aby dodać komentarz